Kierownica z łamanym wieńcem, przekształcana w stolik – pomysł także dla ciężarówek?

Fabryczny stolik nadal nie jest oczywistym wyposażeniem wszystkich nowych samochodów ciężarowych. Na rynku pozostają więc modele, w których trudno o wypisanie dokumentów, a już tym bardziej o wygodne spożycie posiłku. Tymczasem marka Ford właśnie pokazała, że bardzo sensowny stolik można zmieścić w naprawdę niewielkiej kabinie.

Ta nietypowa, ale jakże praktyczna premiera trafiła na pokład nowego Transita Custom, czyli średniej wielkości auta dostawczego, konkurującego między innymi z Volkswagenem Transporterem, czy Mercedesem Vito. Ford sięgnął w tym samochodzie po rozwiązanie, którego nigdy nie widziałem w żadnym innym pojedzie. Mianowicie, kierownica otrzymała łamaną konstrukcję, z wieńcem oddzielającym się od reszty podzespołu. Dzięki temu wieniec może zostać ustawiony idealnie na poziomo, a jego wnętrze wypełnia się specjalną nakładką, pełniącą rolę blatu. Oto jak wygląda to w praktyce:

@autonotizen Do you like this idea? The steering wheel turns into a table for work or leisure. #ford #fordtransit #steeringwheel #coffee #table #auto #carsoftiktok #foryou #foryoupage ♬ Time (Instrumental) – MKJ

Tak powstały stolik nie tylko znajduje się tuż przed kierowcą, ale też wyposażony jest w pewną regulacje. Dokonuje się tego po prostu przestawiając kolumnę kierowniczą, co działa w nowym Transicie Custom w dwóch płaszczyznach, w naprawdę szerokim zakresie. W praktyce może to zaś oznaczać, że wykorzystamy ten stolik w naprawdę różnych sytuacjach, od spożywania posiłków, po pracę na komputerze. Dodatkowo uwagę zwraca też fakt, że wieniec kierownicy jest w nowym Fordzie bardziej prostokątny niż okrągły, dzięki czemu powierzchnia blatu powinna być naprawdę sensowna.

Czy coś podobnego dałoby się zamontować także w ciężarówkach? Nie wydaje mi się, by cokolwiek stało tutaj na przeszkodzie. W ciężarówce byłoby to wręcz bardziej praktyczne, z uwagi na większy rozmiar kierownicy. Sam widziałbym to zwłaszcza w pojazdach dystrybucyjnych lub komunalnych, gdzie przestrzeń w kabinie jest mocno ograniczona, a kierowca raczej nie może łatwo przesiąść się z lewego fotela na prawy.