Kierowcy świadomie przemycają imigrantów, w teorii nic nie ryzykując – wniosek z rządowego raportu

Narodowa Agencja ds. Przestępczości z Wielkiej Brytanii zainteresowała się sprawą kierowców ciężarówek. Jak wynika bowiem z agencyjnego raportu, brytyjscy kierowcy często wwożą nielegalnych imigrantów do kraju całkowicie świadomie.

Zachętą dla kierowców mają być korzyści finansowe. Zorganizowani przemytnicy osób oferują bowiem wynagrodzenia, które mają tworzyć sytuację pozbawioną ryzyka. Jeśli dany kierowca wwiezie imigrantów do Wielkiej Brytanii, za transport każdego z nich otrzyma 2 tys. funtów, czyli niemal 10 tys. złotych. Jeśli natomiast imigranci zostaną wykryci w czasie kontroli, kierowca ma zeznać, że przewoził ich nieświadomie, a pieniądze wykorzystać na opłacenie kary. Trzeba bowiem pamiętać, że 2 tys. funtów to maksymalna grzywna, którą otrzymamy za nieświadome wwiezienie jednego imigranta.

Tak bezpiecznie wygląda to w teorii. Trzeba jednak pamiętać, że każdy kontakt z grupami przestępczymi niesie z sobą ogromne ryzyko. Najlepiej świadczy o tym historia Litwina, który został zamordowany na belgijskim parkingu, właśnie przez swoich „partnerów biznesowych”. Więcej na ten temat przeczytacie w następującym artykule: Morderstwo litewskiego kierowcy ciężarówki sprzed 2 lat – ofiara pomagała w przemycie osób do Anglii.