rekrutuj 40ton665
Opublikowane 26 Kwiecień, 2017

Kierowcy protestowali pod Parlamentem Europejskim, nie chcąc zmian w przepisach o czasie pracy

bruksela_protest_kierowcow_26_kwietnia

Związki zawodowe reprezentujące kierowców ciężarówek protestowały dzisiaj rano przed budynkiem Parlamentu Europejskiego. Transportowcy chcieli w ten sposób wyrazić swój sprzeciw dla zmian w przepisach o czasie pracy, mających ułatwić organizowanie pracy na tak zwanych “przerzutach”. Ponadto związkowcy apelowali o lepszą kontrolę nad socjalnym dumpingiem, polegającym na zatrudnianiu kierowców w Europie Wschodniej, a następnie delegowanie ich do pracy w Europie Zachodniej. Wszystko działo się na tle ciągnika z naczepą, która prezentowała sytuację kierowców jeżdżących dla sieci IKEA.

Co ważne, na miejscu obecni byli kierowcy nie tylko z Europy Zachodniej, ale z także między innymi z Polski oraz Rumunii. Wszystkie związki zebrały się w stolicy Belgii pod sztandarem European Transport Workers Federation (ETF), a ich wspólnym planem było odbycie spotkania z Violetą Bulc, czyli europejską komisarz ds. transport.

Tak ma wyglądać nowy system odpoczynków tygodniowych (więcej o tym tutaj):

jazda_przez_trzy_tygodnie

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 10 komentarzy

 1. Jacek napisał(a):

  System 8/1 tak żeby mogli w tym czasie jezdzić 6 dni jechać i 1 dzień pauza.tak moze wprowadzą.koła muszą się kręcić i bić kasiore.

 2. Tk napisał(a):

  Popieram ich w 100%.

 3. c napisał(a):

  usankcjonowanie niewolnictwa,tyle.

 4. Jizus napisał(a):

  Przy systemie jazdy 3/1 rozwiązanie idealne, ale jak to związki zawodowe. Nie bronią interesów pracowników tylko pracodawców.

 5. Marcin napisał(a):

  Oby jak najszybciej ta zmiana.24h to wystarczający odpoczynek.

 6. Piter napisał(a):

  W praktyce nic się nie zmieni, bo zgodnie z aktualnymi przepisami przy odpowiednim układzie odpoczynków tygodniowych da się jeździć 3 na 1 i aktualnie wielu kierowców w firmach tak pracuje. Ale trzeba zrobić zamieszanie wokół siebie…

 7. Seba napisał(a):

  24h wystarczający odpoczynek? Dobra zgadzam się ale w ciągu doby 8h pracy i w tygodniu max 40 wtedy mogę robić co weekend 24h pauzy.

 8. ambulans napisał(a):

  z jednej strony protest przeciwko zakazowi 45h pauzy w samochodzie a z drugiej protest przeciwko tym zmianom .to w końcu za czym sa te związki , bo ja nie ogarniam

 9. andrzej napisał(a):

  możliwośc robienia 24h pauzy jedna po drugiej byłaby dobra, dla ludzi którzy jeżdza w systemie typu 3/1.
  ja jezdze tak, że praktycznie jestem co weekend w domu, wiec jak raz zrobie 24h, to nie ma bata – kolejną robie 45. w przypadku kiedy mógłbym robić co chwile 24h pauzy, to pewnie szef by tak dobrał robote, że własnie tyle wynosiłyby moje odpoczynki w domu.
  chociaż tak jak mówił ktoś wyżej, 24h pauzy w trasie jak najbardziej wystarczy.
  kilkukrotnie zdarzyło się odbębnić 45h pauzy, myślałem, ze zniose jajo

Odpowiedz