OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 5 Kwiecień, 2019

Kierowcy mają dostawać pensje według norm z krajów rozładunku – nowa zasada z “Pakietu Mobilności”

W nawiązaniu do tekstu:

Pełne tygodniowe odpoczynki w domu lub hotelu, skrócone tygodniowe na parkingu z pełnym zapleczem

Gdy wczoraj informowałem o nowej wersji „Pakietu Mobilności”, skupiłem się przede wszystkim na zasadach odbywania pauz, a także na obowiązkowych zjazdach na bazę. Na tym jednak „Pakiet Mobilności” się nie skończy. Parlament Europejski ma też bowiem plan na kwestię płac minimalnych.

Zgodnie z tym planem, jak wyjaśniła europarlamentarzystka Agnes Jongerius, kierowca będzie podlegał warunkom wynagrodzenia z krajów rozładunku. Jeśli więc przewieziemy towar na przykład z Polski do Francji, będziemy musieli otrzymać za to wynagrodzenie zgodnie z francuskimi normami. Za to przy transporcie z Francji do Polski nie będzie to już konieczne.

Powyższe zmiany mają się też wiązać z pewną dodatkową zasadą. Kierowca ma podlegać zagranicznym normom tylko w tych krajach, w których minimalne zarobki są wyższe niż w jego kraju zatrudnienia. Dla przykładu więc, polski kierowca rozładowujący się we Francji będzie podlegał nowym wymaganiom. Za to kierowcy francuskiego, rozładowującego się w Polsce, nie będzie to już dotyczyło. Swoją drogą, bardzo jestem ciekawy ilu francuskich kierowców rozładowało się w Polsce przez ostatni rok 😉

Wracając jednak do konkretów – powyższe zasady to jak na razie tylko propozycja. Projekt zatwierdzony przez Parlament Europejski musi teraz otrzymać akceptację właściwych ministrów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Dopiero wtedy będzie można mówić o jego wejściu w życie.