transfactor3665
Opublikowane 15 Listopad, 2016

Kierowcy ciężarówek powinni zadbać o swoje płuca – na drodze nr 7 zorganizowano akcję “Płuca Polski”

pluca_polski_itd_2

19 listopada będziemy obchodzili Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby (POChP). W związku z tym organizatorzy kampanii Płuca Polski, wraz z Inspekcją Transportu Drogowego, przeprowadzili akcję bezpłatnych badań płuc dla zawodowych kierowców. Jej celem było zwiększenie świadomości na temat tej choroby i skłonienie kierowców do dbania o swoje zdrowie.

Cała akcja odbyła się przy drodze krajowej nr 7, nieopodal Magdalenki. Zatrzymywani przez ITD kierowcy mogli dobrowolnie poddać się badaniom i dowiedzieć się jaka jest pojemność, a także biologiczny wiek ich płuc. Było to o tyle istotne, że płuca często starzeją się u kierowców zawodowych szybciej niż inne organy, z racji siedzącego typu życia oraz dużego odsetku branżowych palaczy.

pluca_polski_itd_1

Czym natomiast jest POChP? Osoba, która cierpi na tę chorobę, odczuwa duszność i ucisk w klatce piersiowej. Chory może także czuć dyskomfort związany z nieustannym słyszeniem własnego świszczącego oddechu. Co gorsza, POChP zajmuje czwarte miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów, skracając życie o średnio 10-15 lat, a do tego jest to choroba nieuleczalna. Niemniej warto poddawać się badaniom profilaktycznym, aby w razie wykrycia nieprawidłowości jak najszybciej rozpocząć leczenie, poprawić jakość swojego życia i zapobiec przedwczesnemu zgonowi.

Szacuje się, że jedynie 25 proc. osób cierpiących na POChP zdaje sobie z tego sprawę.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 4 komentarzy

 1. Użytkownik* napisał(a):

  jest to choroba nieuleczalna. Niemniej warto poddawać się badaniom profilaktycznym, aby w razie wykrycia nieprawidłowości jak najszybciej rozpocząć leczenie, poprawić jakość swojego życia i zapobiec przedwczesnemu zgonowi.Ktoś łapie o co tu chodzi?

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Możesz cierpieć na tę chorobę, ale dzięki leczeniu dalej z nią żyć, nie odczuwając przy tym dyskomfortu.

 2. kitty napisał(a):

  @użytkownik
  W skrócie chodzi o to,żebyś mógł jak najdłużej orac na wcześniejsze emerytury uprzywilejowanych,najlepiej do końca swoich dni.

 3. cwaniak napisał(a):

  kolega czyta ze zrozumieniem, ale ciekawego czego ? niezrozumieniem zrozumienia swego nieporozumienia ;D

Odpowiedz