Kierowcy ciężarówek stracili prawo jazdy za… wyjechanie z drogi przy ostrym hamowaniu przed pasami

Na wstępie zapraszam do zapoznania się z bulwersującym moim zdaniem komunikatem opublikowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie.

Wczoraj po południu stalowowolscy policjanci pracowali na miejscu kolizji, w której kierowcy dwóch ciężarówek chcąc uniknąć zderzenia z samochodem, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, wjechali na pas zieleni. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Kierowcom obu ciężarówek policjanci zatrzymali prawa jazdy.

Do zdarzenia doszło na alejach Jana Pawła II w ciągu drogi krajowej nr 77 kwadrans po godz. 14. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów ruchu drogowego pracujących na miejscu zdarzenia, przed przejściem dla pieszych na prawym i lewym pasie zatrzymały się samochody, aby umożliwić przejście pieszym. W tym czasie 59-letni kierowca scani oraz 53-letni kierowca ciężarowego dafa chcąc uniknąć zderzenia ze stojącym przed przejściem dla pieszych samochodem zjechali na pas zieleni i uderzyli w barierki. 

Policjanci drogówki sprawdzili stan trzeźwości kierujących ciężarówkami. Mężczyźni byli trzeźwi. Jak ustalili funkcjonariusze obaj kierowcy ciężarówek w momencie zdarzenia przekroczyli dozwoloną prędkość. Policjanci zatrzymali im prawa jazdy.

O ich dalszym losie zadecyduje wkrótce sąd. Konsekwencją czynu kierowców może być wysoka kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. 

stalowa_wola_odebranie_prawa_jazdy_kierowcom_ciezarowek_1 stalowa_wola_odebranie_prawa_jazdy_kierowcom_ciezarowek_2 stalowa_wola_odebranie_prawa_jazdy_kierowcom_ciezarowek_3 stalowa_wola_odebranie_prawa_jazdy_kierowcom_ciezarowek_4

Coś ode mnie:

Czy ktoś mi jest w stanie wytłumaczyć jak kierowca zawodowy, który nikogo nie ranił, nie jechał po alkoholu, a nawet nie uszkodził nikomu samochodu może mieć odebrane prawo jazdy? Bo ja niestety kompletnie czegoś takiego nie rozumiem. Zrozumiałbym bardzo wysoki mandat, zrozumiałbym nawet konieczność pokrycia kosztów wyrządzonych szkód, ale żeby od razu odbierać uprawnienia, dzięki którym ktoś zarabia na życie? Co więcej, zastosowana wobec nich kara, czyli tymczasowe odebranie prawa jazdy i przekazanie sprawy do sądu, jest identyczna jak na przykład w przypadku kompletnego drogowego idioty, którego nagrano na poniższym filmie. Żeby było ciekawiej, Mercedesem jechał człowiek, który już kiedyś spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym, a ponadto miał na swoim koncie mnóstwo wykroczeń!

Na filmie trochę słabo widać, więc wyjaśnię – srebrne auto wyprzedzało pod górkę i cudem uniknęło czołowego zderzenia z nadjeżdżającym autem. Udało się to tylko dzięki wjechaniu z pełną prędkością do rowu, z którego auto zresztą od razu wyjechało i uciekło, zapewne przy akompaniamencie komentarzy w stylu „stary, kurde, ale jazda, jesteś mistrzem, ale mieli miny, prawie się zesrali ze strachu!!!”. Tymczasem dwa samochody jadące z przeciwka w wyniku bardzo gwałtownego hamowania najechały na siebie. Na szczęście sprawcę zdarzenia udało się znaleźć na podstawie nagrania z prywatnego wideorejestratora. Prawdopodobnie nie uniknie on kary, choć prawdopodobnie też nic sobie z niej nie zrobi…

Źródło komunikatu i zdjęć: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie