Kierowcy ciężarówek odpowiadają za jedynie 5 proc. polskich wypadków – dekadę temu było to aż 9 proc.

pawtrans_wypadek_volvo_fh_euro6_witd_poznan_1

„Dziennik Gazeta Prawna” opublikował tekst dotyczący wypadków z udziałem kierowców samochodów ciężarowych. Płynące z niego wnioski są bardzo pozytywne, bo choć ciężarówek przybywa w Polsce w imponującym tempie, i to zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych, liczba wypadków z ich udziałem wyjątkowo szybko maleje.

Jeszcze w 2006 roku kierowcy ciężarówek odpowiadali za 9 proc. wszystkich wypadków. W ubiegłym roku, czyli 10 lat później, liczba ta zmniejszyła się niemal dwukrotnie, do poziomu 5 proc. Jeśli natomiast połączymy to ze zmniejszającą się liczbą wszystkich wypadków, statystyki te wyglądają jeszcze ciekawiej. Okazuje się bowiem, że wypadków z udziałem ciężarówek było w ubiegłym roku 3,3 tys., podczas gdy w 2006 roku liczba ta wynosiła 7,6 tys. Jak podkreślają eksperci, spadek ten jest znacznie szybszy niż w przypadku zdarzeń, za które odpowiadają kierowcy aut osobowych.

Więcej danych, a także podłoża całej sytuacji, znajdziecie w pełnym tekście „Dziennika Gazety Prawnej”. Znajdziecie go TUTAJ i przeczytacie po wykupieniu abonamentu, tudzież opłaceniu jednorazowego tekstu SMS-em.