Jak kierowcy ciężarówek mogą dbać o swoje zdrowie psychiczne – kilka rad z DAF-owskiego bloga

Firma DAF opublikowała na swoim brytyjskim blogu zestaw kilku prostych rad dla kierowców ciężarówek. Przygotowali je specjaliści od zdrowia psychicznego, dołączając do tego kilka statystyk.

Zdaniem ekspertów, aż 30 proc. chorób zawodowych wynika w brytyjskiej branży transportowej ze stresu, depresji oraz wycieńczenia. Jednocześnie kierowcy ciężarówek bardzo niechętnie przyznają się do tego typu problemów.

Statystycznie aż 95 proc. brytyjskich kierowców ma brać zwolnienia lekarskie w związku z nadmiarem stresu, podając przy tym jednak zupełnie inne powody. Ponadto, aż 22 proc. pracowników branży zmaga się z problemami psychicznymi, ale ponad połowa z nich nie przyznaje się do tego pracodawcy.

A jak radzić sobie z nadmiarem stresu, wykończeniem lub depresją? Tutaj dochodzimy do sześciu poniższych porad, które skierowano do kierowców:

1. Posiadać proste hobby, które pomaga rozładować stres. Może to być na przykład czytanie książek, prowadzenie bloga fotograficznego, czy też wędkowanie.

2. Ćwiczenia fizyczne bardzo korzystnie wpływają na zdrowie psychiczne. W ostateczności wystarczy nawet zwykły spacer, by zrobić coś dobrego dla swojego ciała.

3. Istotne jest spędzanie jak najmniejszej ilości czasu w samotności. Tutaj zaleca się kierowcom rozmawianie z kolegami po fachu, spotykanie ze znajomymi, a nawet odwiedzanie przydrożnych zajazdów.

4. Zdalny kontakt z rodziną należy utrzymywać przy pomocy wideorozmów. Można przy tym korzystać z takich aplikacji, jak Skype, Messenger, czy Facetime.

5. Planowanie wakacji to doskonała motywacja do pracy. Mowa tutaj zarówno o pełnoprawnych wakacjach, jak i o krótkich, chociażby weekendowych wyjazdach. Stanowi to doskonale oderwanie od transportowej codzienności

6. Należy pamiętać o tym, dlaczego wykonujemy naszą pracę. Pamiętać o jej korzystnych stronach, myśleć o pieniądzach, które odkładamy dla naszych dzieci, czy też o sprawnym spłacaniu kredytu.