Kierowcy mogą być bohaterami – kampania #HeroTrucker, promująca udzielanie pierwszej pomocy

Powyżej: historia pierwszego z Hero Truckerów

Słoneczna niedziela, początek tygodnia pracy kierowcy zawodowego. Andrij Sirowackij – ukraiński kierowca, mieszkający obecnie w Strzelcach Krajeńskich i pracujący w polskiej firmie transportowej – zmierza w stronę szczecińskiego portu. Tam czeka go załadunek, a przed nim długa trasa po Europie. Andrij nie przeczuwa, że za chwilę wydarzy się coś, co odmieni nie tylko jego życie. Pomiędzy węzłami Szczecin Kijewo a Szczecin Dąbie zatrzymuje go karambol, który wstrząsnął całą Polską.

Ciężarówka najechała na tył samochodu osobowego, powodując wielopojazdowe zdarzenie. Doszło do wybuchu, auta stanęły w płomieniach, a ich pasażerowie nie mieli możliwości wydostania się z wraków. Andrij dostrzegł wybuch i nie zawahał się ani przez chwilę – chwycił gaśnicę i pobiegł w stronę płonącego samochodu. Uratował trzy osoby, w tym jedno dziecko. Nie myślał wtedy o sobie, czy o swojej rodzinie. Zachował się szlachetnie, bohatersko. Dla niego najważniejsza była pomoc ofiarom wypadku.

Do dnia dzisiejszego skromny Andrij nie może zrozumieć rozświetlonych jupiterów nad jego osobą. Twierdzi, że inni zachowaliby się w podobny sposób. I właśnie tutaj dochodzimy do kampanii #HeroTrucker. Jej głównym przesłaniem jest zwiększenie świadomości wśród kierowców zawodowych na temat udzielania pierwszej pomocy. Twórcy kampanii chcą też przekonać kierowców do tego, że nawet podstawowa wiedza i umiejętności z tego zakresu mogą uratować czyjeś życie. Przykładem ma być między innymi postawa Andrija, czyli tytułowego „Hero Truckera”.

Kampania będzie bazować na artykułach oraz filmach instruktażowych z zakresu pierwszej pomocy. Dodatkowej motywacji ma dostarczyć przybliżanie kierowcom prawdziwych historii. Będą to opowieści osób, które wykazały się odwagą i uratowały komuś życie. Wszystkie materiały dydaktyczne oraz historie bohaterów można znaleźć na dedykowanej dla kampanii stronie Jej adres to herotrucker.eu.

Organizatorami akcji są Fundacja Truckers Life oraz spółka Orlen Oil. W kwestiach merytorycznych kampanię wspierają profesjonaliści i praktycy: grupa Gotowi do Ratowania oraz Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.