Kierowcy ciężarówek mają problemy z koncentracją wyłącznie w ciągu pierwszej godziny dnia pracy

kamera_kierowcy_holandia_eye_tracker

Wracamy do tematu kamer montowanych w kabinach ciężarówek przez holenderską firmę ubezpieczeniową TVM. Tym razem nie będzie jednak mowy o przepychankach między TVM a związkami zawodowymi, lecz o ciekawym wniosku z testów, które wystartowały w lipcu tego roku.

Od trzech miesięcy po drogach jeździ łącznie 370 ciężarówek z kamerami typu „eye tracker”. Ich zadaniem jest obserwowanie przede wszystkim oczu kierowców, pilnując, czy aby na pewno są one skierowane w kierunku drogi. Jeśli ktoś zbyt długo spogląda w kierunku radia, tudzież zaczyna zajmować się telefonem, „eye tracker” nie tylko to nagra, ale też wystosuje sygnał ostrzegawczy, mający przywrócić kierowcę do porządku.

Można by pomyśleć, że im dany kierowca dłużej jedzie, tym bardziej jest rozproszony. Jak jednak twierdzi TVM, tego typu zjawisko zauważono wyłącznie w przypadku osób jeżdżących samochodami osobowymi (te również biorą udział w testach). Jeśli natomiast chodzi o wspomniane 370 ciężarówek, to ich kierowcy okazują się reprezentować taki sam poziom skupienia na drodze przez niemalże cały dzień pracy. Statystyki, że kierowcy pokonujący dłuższe, bardziej monotonne trasy wcale nie mają szczególnych problemów z koncentracją, a i długi dzień pracy nie wpływa na nich szczególnie negatywnie. Zamiast tego wszyscy kierowcy ciężarówek okazali się mieć jednak problem z pierwszą godziną jazdy.

Większość wspomnianych nagrań i sygnałów ostrzegawczy zarejestrowano właśnie w ciągu pierwszej godziny danego dnia pracy. Można się domyślać, że ma to związek z ustawianiem pokładowych urządzeń, weryfikowaniu miejsca docelowego, czy też próbami skontaktowania się z innymi kierowcami, aby poznać warunki panujące na drodze.

Pozostając w temacie:

Jak dokładnie działają kamery od firmy TVM, obserwujące kierowców ciężarówek w ich codziennej pracy

Protest przeciwko kamerom w kabinach ciężarówek, bezpośrednio dotyczący także kierowców z Polski