Kierowcy ciężarówek i prace biurowe podczas jazdy – nowy, państwowy eksperyment

Tak wygląda przyszłość pracy kierowców ciężarówek – targowe wizje producentów – w tym wtorkowym artykule wspomniałem o planach firmy Bosch, która chciałaby znaleźć dla kierowców ciężarówek inne zajęcia, na czas jazdy na autopilocie. Okazuje się jednak, że nie tylko niemiecki koncern ma takie plany. O czymś podobnym myślą także amerykańskie władze, rozpoczynając oficjalny projekt badawczy.

Federalna agencja FMCSA, odpowiedzialna za przepisy dla amerykańskiej branży transportowej, zamierza zbadać wpływ wykonywania innych zadań na kierowców zasiadających w zautomatyzowanych ciężarówkach. Ma to sprawdzić, czy kierowca pogrążony na przykład w pracach biurowych będzie w stanie nagle przejąć kontrolę nad ciężarówką, w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej. Chce się też zweryfikować, w jakim zakresie takie inne zadania obniżą zdolność obserwowania sytuacji, zarówno w pojeździe, jak i na drodze. Gdyby natomiast badanie wykazało potencjalne problemy, FMCSA chce szukać rozwiązań, które będą kompromisem między skupianiem się na drodze oraz na innej pracy.

W badaniu będzie uczestniczyło 100 osób, pracujących na co dzień jako kierowcy ciężarówek. Ich próby będą wykonywane na symulatorach samochodów ciężarowych, imitujących działanie autopilota trzeciego stopnia, a więc zdolnego przejąć pełne prowadzenie w ruchu autostradowym. Wszystko zaś to, by FMCSA poznało następstwa ewentualnej zmiany w przepisach, dopuszczającej właśnie taki system pracy, jak ten opisany powyżej.