Kierowcy ciężarówek obserwowani z policyjnego autobusu – w dwa dni wystawiono setki mandatów

Skuteczność kontroli prowadzonych przy pomocy autokarów jest naprawdę imponująca. Wystarczyły dwa dni, by holenderska policja wystawiła 477 mandatów, w dużej mierze przeznaczonych dla kierowców ciężarówek.

Omawiane działania miały miejsce we wtorek i środę, między godzinami 8 a 18, na holenderskich autostradach A1, A12, A15, A28 oraz A50. Drogi te przemierzał wysokopokładowy autobus, a na jego pokładzie znajdowali się policji informatorzy.

Ich zadaniem było zaglądanie do wnętrz samochodów, wyszukując osób jadących z telefonem w ręku. Następnie obserwatorzy przekazywali informacje do kolegów w radiowozach, a ci zatrzymywali wskazane pojazdy i wystawiali ich kierowcom mandaty.

Dzięki zastosowaniu autokaru, policjanci mogli zaglądać także do wnętrz samochodów ciężarowych. Ponadto pojazd tego typu pozwalał stosunkowo sprawnie wyprzedzać ciężarówki, zwiększając efektywność całej akcji.

Wyniki? W ciągu dwóch dni wystawiono 477 mandatów, w tym 312 za jazdę z telefonem w dłoni i 165 za wykroczenia innego typu. Mowa była tutaj między innymi łamaniu zakazu wyprzedzania dla ciężarówek, czy też korzystaniu z pasów tymczasowo wyłączonych z ruchu.

Zdjęcie nie jest bezpośrednio związane z tekstem.