Kierowcy ciężarówek a posiadanie broni palnej – ten zawód może doskonale spełniać kryteria

W Brazylii toczy się dyskusja na temat przyznania kierowcom ciężarówek prawa do posiadania broni palnej. Sama dyskusja związana z ogromną ilością kradzieży, do których dochodzi na brazylijskich drogach. Co natomiast jest w tym wszystkim najciekawsze, to argumenty brazylijskich ekspertów.

Zwolennicy przyznania broni palnej podkreślają, że kierowca ciężarówki to zawód doskonale spełniający wszystkie kryteria. Wynika to z dwóch rzeczy: prawnych wymagań wobec samych kierowców, a także z charakterystyki samochodów ciężarowych.

By wykonywać swój zawód, kierowcy muszą zdać badania psychotechniczne, przejść rozbudowane szkolenie i regularnie mieć do czynienia ze służbami kontrolnymi. W przypadku Brazylii dodatkowym wymaganiem są też badania na obecność narkotyków w organizmie. Dlatego eksperci są zdania, że kierowcy ciężarówek już zawodowo przygotowani są do posiadania broni.

Druga sprawa to natomiast masy i rozmiary samochodów ciężarowych. W nieodpowiednich rękach pojazd tego typu może być bardzo niebezpiecznym narzędziem, służącym nawet do zabijania. Sugeruje się więc, że kierowcy ciężarówek każdego dnia mają do czynienia z potencjalną bronią i tym samym nauczeni są odpowiedzialnego z nią obchodzenia.

Jakie są natomiast argumenty przeciwników? Tutaj podkreśla się, że ruch drogowy potrafi być bardzo stresującym środowiskiem. Broń palna nie powinna więc w takich warunkach występować. Zwraca się też uwagę, że to państwowe służby powinny zapewnić bezpieczeństwo na drogach i parkingach, a nie sami kierowcy.