Kierowcy „busów” a kwarantanna – jak wykazać pracę w przewozach drogowych

Od piątku obowiązują nowe zasady przekraczania granicy. Kwarantanną objęte są nawet te osoby, które regularnie dojeżdżały do pracy na przykład w Niemczech. Jak natomiast wygląda sprawa w branży transportowej?

Według informacji, które od Was otrzymałem, potwierdziły się wnioski z następującego artykułu: Jeszcze raz o kierowcach i kwarantannie – te trzy rozporządzenia to klucz. Bez kwarantanny do domów zjechali więc nawet kierowcy zatrudnieni u zagranicznych przewoźników międzynarodowych. Odbywało się to za okazaniem karty kierowcy, prawa jazdy z kodem 95, a także umowy o pracę lub zaświadczenia od przewoźnika.

Nadal sporo niepewności jest natomiast wokół transportów do 3,5 tony. Dlatego też Ministerstwo Infrastruktury opublikowało w tym zakresie dodatkowe informacje. Wyjaśniają one jak kierowca pojazdu do 3,5 tony może udowodnić wykonywanie przewozu drogowego. Jest też rada dla osób, które są kierowcami i przedsiębiorcami jednocześnie.

Fragment komunikatu dostępnego tutaj:

Zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny są również kierowcy wykonujący przewóz drogowy pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy. Kierowcy ww. pojazdów powinni uprawdopodobnić okoliczność związku przewozu drogowego z prowadzeniem działalności gospodarczej poprzez okazanie funkcjonariuszowi Straży Granicznej:

• wydruku z CEIDG/KRS, jeżeli kierowca jest jednocześnie przedsiębiorcą (w formie papierowej lub elektronicznej),

• wydruku z CEIDG/KRS oraz dowodu zatrudnienia (np. zaświadczenia, umowy o pracę) wystawionego przez pracodawcę (w formie papierowej lub elektronicznej).

W sytuacji uniemożliwiającej okazanie ww. dowodu, okoliczność prowadzenia działalności gospodarczej/zatrudnienia w początkowym okresie może być wyjątkowo potwierdzona pisemnym oświadczeniem kierowcy.