Kierowca zamordowany pokrywą studzienki: aresztowano pięć młodych osób

Materiał zdjęciowy znajdziecie pod tekstem.

Pojawiły się postępy w sprawie morderstwa, którego dokonano na autostradzie z użyciem pokrywy studzienki kanalizacyjnej. Policja zdołała zatrzymać pięć osób podejrzanych, a wśród okoliczności zdarzenia wymienia się narkotyki.

Przypomnę, że tragedia rozegrała się w nocy z piątku na sobotę, około godziny 1.30, na belgijskiej autostradzie E42, między miejscowościami Héron oraz Andenne. Z wiaduktu zrzucono tam pokrywę studzienki kanalizacyjnej, zawieszając ją na linie i celując w przednią szybę ciężarówki. Metalowy obiekt uderzył w Renault Gamy T z hiszpańskiej firmy transportowej, natychmiast wywołując śmierć 50-letniego, rumuńskiego kierowcy. Bezpośrednim świadkiem tego zdarzenia była jadąca w kabinie żona, a chwilę później na miejsce dojechał syn, prowadzący kolejny zestaw. Więcej na ten temat w tym artykule.

Przejdźmy teraz do sprawy samego zatrzymania. Jak poinformowała prokuratura z miasta Namur, policja aresztowała pięć młodych osób, które oskarżone są o popełnienie tego morderstwa. Okazali się to nienotowani nastolatkowie z miejscowości Andenne, w dwóch przypadkach będący jeszcze przed 18. urodzinami. Jeden z nich sam nawet zgłosił się na policję i przyznał się do winy, będąc przerażonym swoim własnymi czynami.

Według prokuratury, zeznania poszczególnych osób wykazują pewne rozbieżności. Śledczy zapowiedzieli więc konfrontację między podejrzanymi, a także kontynuują zbieranie dowodów, w tym między innymi nagrań z monitoringu. Niemniej jest pewna okoliczność, która powtórzyła się w zeznaniach kilku osób. To zażycie przed zdarzeniem podtlenku azotu, czyli popularnego „gazu rozweselającego”. W nadmiernych ilościach środek ten uznawany jest za narkotyk, może prowadzić do stanu psychozy, a szczególnie podatny jest na umysły osób do 25. roku życia.

Prokuratura potwierdza, że sprawcy będą sądzeni za morderstwo dokonane z premedytacją. Coś takiego zagrożone jest w Belgii karą dożywotniego pozbawienia wolności. Ewentualnie wyrok można nieco skrócić, na przykład do 30 lat. Co też ważne, w szczególnie poważnych przypadkach tak wysoką karę mogą otrzymać nawet osoby nieletnie.

Zdjęcie uszkodzonej ciężarówki:

Para, która jechała ciężarówką:

Wiadukt, pod którym doszło do tragedii: