Kierowca potrącony przy swojej ciężarówce – cichy elektryk z airbagiem dla pieszych

Potrącenie kierowcy tuż przy jego ciężarówce to stosunkowo częsta forma wypadku. Odbywa się to chociażby przy wychodzeniu z kabiny, czy też w czasie innych prac prowadzonych przy samochodzie. Ten przypadek był jednak szczególny, jako że istotną rolę mogły tutaj odebrać dwie nowoczesne technologie.

Do potrącenia doszło we wtorkowy wieczór, około godziny 21.30, w przemysłowej dzielnicy holenderskiego miasta Eindhoven. Ciężarówka obywała tam postój w długiej zatoce, tuż przy ulicy, a jej kierowca nieuważnie wtargnął na jezdnię. Wpadł przy tym pod koła przejeżdżającego Jaguara, którego nie tylko nie zauważył, ale też na pewno nie słyszał. Okazał się to bowiem Jaguar I-Pace, a więc model o napędzie całkowicie elektrycznym, przy miejskich prędkościach poruszający się niemal bezszelestnie.

Tak poduszka wyglądała po wystrzale:

Źródło zdjęcia: 112 Nederland / Dave Hendriks

Siła uderzenia była tak duża, że całe ciało kierowcy wpadło na nadwozie samochodu. Tutaj jednak ujawniła się kolejna nowość z modelu I-Pace, w postaci poduszki powietrznej dla pieszych. Wyłoniła się ona z podszybia pojazdu, po nieznacznym podniesieniu maski, chroniąc w ten sposób ciało potrąconego. Być może dzięki temu mężczyzna przeżył wypadek, zachował przytomność i został przewieziony do szpitala. Choć niestety nie obyło się bez obrażeń głowy, których kierowca doznał przy uderzeniu w przednią szybę.

Dla zainteresowanych dodam, że pierwszym autem wyposażonym w poduszkę powietrzną dla pieszych było Volvo V40 z 2012 roku. Wówczas była to absolutna nowość, ale nawet i dzisiaj, po upływie 10 lat, system ten pozostaje rzadko spotykanym i mało znanym dodatkiem. Sam słyszałem o dostępności takiego wyposażenia tylko w autach marki Volvo, Jaguar, Land Rover oraz Subaru. Dlaczego natomiast poduszkę montuje się akurat przy podszybiu? Zamysł jest przy tym taki, że uniesiona maska, wystrzelona poduszka powietrzna oraz przednia szyba wspólnie tworzą stosunkowo miękką i równą powierzchnię. Taki układ sprzyja rozproszeniu energii i ogranicza obrażenia wewnętrzne u pieszego.

Link do zdjęć z miejsca zdarzenia:

Volvo V40 z poduszką dla pieszego:

Land Rover Discovery Sport z poduszką dla pieszego: