Kierowca może zapłacić 6900 złotych, a pracodawca nawet dwa razy tyle – lekki transport z ciężkimi karami

Lekki transport samochodów może wiązać się z ciężkimi konsekwencjami. Gdy bowiem DMC zestawu przekracza 3,5 tony, zaczynamy podlegać typowo transportowym grzywnom, a nie tylko zwykłym mandatom.

W efekcie, kierowca tego Iveco Daily może otrzymać kary na łączną wysokość 6900 złotych. Jego pracodawca może zapłacić dwa razy tyle, a do tego dojdzie 500 złotych kary dla osoby zarządzającej transportem.

Komunikat WITD Radom:

Jazdę bez karty w tachografie i szereg innych naruszeń przepisów regulujących czas pracy kierowcy ujawnił patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego podczas kontroli autolawety z samochodami.

Zespół pojazdów przewożący trzy auta osobowe został zatrzymany do kontroli na odcinku krajowej „dwójki” koło Kałuszyna (powiat miński) we wtorek, 26 lutego.

Okazało się, że kierowca wykonywał transport pojazdów bez włożonej karty do tachografu cyfrowego. W trakcie analizy czasu pracy kontrolowanego szofera i danych z tachografu inspektorzy stwierdzili aż jedenaście poważnych naruszeń.

Kierowca m.in. nie wprowadzał ręcznie danych na wykresówkę lub kartę i skrócił wymagany okres odpoczynku dziennego. Przekroczył także dzienny czas prowadzenia pojazdu i maksymalny czas prowadzenia pojazdu bez przerwy. Okazało się też, że nie pobierano danych z tachografu w terminie określonym przepisami.

Inspektorzy ujawnili naruszenia na łączną kwotę 21 tysięcy 400 złotych. Z uwagi na ograniczenia ustawowe, wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 12 tysięcy złotych. 500 złotych kary grozi również osobie zarządzającej transportem w przedsiębiorstwie.

W przypadku kierowcy lawety inspektorzy skierują do Sądu Rejonowego wniosek o ukaranie kwotą w wysokości 6 tysięcy 900 złotych.