Kiedy ruszą polskie fabryki: Volkswagen 27 kwietnia, Toyota o 4 dni wcześniej

Aktualizacja: MAN potwierdza, że Starachowice ruszają od 20 kwietnia

Z branży motoryzacyjnej nadchodzą kolejne informacje o planowanym przywróceniu produkcji. Po doniesieniach z Niemiec i Holandii, gdzie 20 kwietnia ruszą fabryki Scanii DAF-a oraz Mercedesa, teraz czas na zapowiedzi dotyczące Polski.

Jako pierwszy w tym temacie pojawia się Volkswagen. Produkcja aut osobowych zostanie w tej firmie przywrócona już 20 kwietnia. Na dostawcze Volkswageny poczekamy jednak o tydzień dłużej, do 27 kwietnia. Wtedy też wystartują zakłady w Hanowerze, Wrześni oraz Poznaniu, wytwarzające modele Caddy, Amarok, Transporter, Crafter, a także MAN-y TGE.

Również w najbliższych dniach swój polski restart będzie miała Toyota. Jej zakłady w Jelczu-Laskowicach oraz Wałbrzychu mają wrócić do działania 23 kwietnia. Dzień wcześniej Toyota uruchomi też inną europejską fabrykę, znajdującą się we Francji.

Nadal niestety nie ma oficjalnych informacji dotyczących Opla w Gliwicach, a także Fiata w Tychach i Bielsku-Białej. Nie wiadomo więc, czy te dwie firmy uruchomią swoją polską produkcję jeszcze przed końcem bieżącego miesiąca.

Jedno jest za to pewne – niezależnie od marki, przywracanie fabryk do działania może przebiegać bardzo wolno. Spodziewana jest praca w skróconych godzinach lub z mniejszymi załogami, zarówno z uwagi na bezpieczeństwo oraz popyt na samochody. Na początkowe dni przypadnie też dostosowanie zakładów do wymagań pandemii.