OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 27 Marzec, 2015

Kiedy kierowca nadal musi mieć przy sobie urlopówkę? Komisja Europejska rozwiewa wątpliwości

Wróćmy na chwilę do zagadnienia “urlopówek”, które od 2 marca teoretycznie przestały być obowiązkowe w przypadku kierowców ciężarówek. Klasyczne, papierowe dokumenty zostały zastąpione przez ręczne wpisy do tachografów cyfrowych, za pomocą można uwiecznić informacje o innej pracy lub też dłuższym czasie wolnym. Co jednak w przypadku tachografów, które nie pozwalają na tego typu zabiegi? I co w przypadku bardzo długich okresów innej pracy? Odpowiedzi na te pytania Komisja Europejska postanowiła teraz opublikować w swoim komunikacie.

“Urlopówka” powinna zostać wypisana w trzech sytuacjach:

 1. Tachograf ciężarówki nie pozwala na wprowadzenie do niego informacji o innych czynnościach.
 1. Tachograf nie pozwala na wprowadzanie informacji dotyczących dłuższych okresów z przeszłości.
 1. Okres wykonywania innych czynności był bardzo długi, wynosił na przykład trzy tygodnie, w związku z czym ręczne wprowadzenie do tachografu informacji o innych czynnościach oznaczałoby mnóstwo pracy. Wówczas szybciej i łatwiej, a jednocześnie nadal zgodnie z prawem, będzie wypisać klasyczną “urlopówkę”.

Źródło informacji: truck-business.com


 

Przy okazji, ku przestrodze: 1500 euro za brak „urlopówki”, pomimo zniesienia konieczności ich stosowania

tachograf VDO

Ten wpis ma 3 komentarzy

 1. slimmmak napisał(a):

  Wszystko fajnie tylko obiło mi się o uszy że takie nacje jak Rumunki, Węgry itp. wymagają nie tylko posiadania urlopówki ale też wpisu manualnego i podobno srogo za to każą …jeśli mamy zaświadczenie anie ma wpisu na karcie, może to kotoś zinterpretować , potwierdzić lub zaprzeczyć?

 2. Darek napisał(a):

  I tak sę przyjebią

 3. Kierowca napisał(a):

  I dokładnie tak robię. Jeśli mam kilka dni wolnego to wygodniej jest wypisac zaświadczenie.Bardzo się cieszę , że zniesiono przymus wypisywania zaświadczeń , gdyż kiedyś zdarzyła mi się awaria drukarki i teoretycznie kurs by przepadł. Inna sprawą jest to , że bazę i biuro mam w dwóch różnych miejscach i jak siedziałem na bazie a zadzwonił klient to trzeba było “zasuwac” do biura , żeby zaświadczenie wypisac. Teraz robię wpis na wykresówce i …w trasę.
  PS Jestem kierowcą , zarządzającym transportem oraz szefem w jednej osobie.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.