Kenworth uderzył w Autosana na drodze numer 19, po tym jak ciężarówka nie zdołała wyhamować

Dojeżdżająca do skrzyżowania ciężarówka z jakiegoś powodu nie zdołała wyhamować i uderzyła w bok lokalnego autobusu. 16 osób zostało rannych, z czego 9 musiało trafić do szpitali, natomiast sam autobus nie wyglądał po takim zdarzeniu najlepiej. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w autobus uderzyła ciężarówka amerykańskiej marki Kenworth.

kenworth_k100

W 30. sekundzie umieszczonego powyżej filmu ewidentnie widać kabinę charakterystyczną dla Kenwortha K100, czyli jednej z najsłynniejszych amerykańskich ciężarówek. Model K100 był chyba najbardziej lubianym przez Amerykanów pojazdem z silnikiem pod kabiną, zasłużył się jako ciężarówka wyjątkowo wytrzymała na trudy eksploatacji, a wraz z przepastną kabiną sypialną Aerodyne połączył krótkie nadwozie z niezłymi warunkami wypoczynku. Model K100 w większej ilości egzemplarzy trafił także do Europy, w tym przede wszystkim do Szwajcarii, o czym pisałem TUTAJ, a do tego zrobił niesamowitą karierę w dalekiej Australii. Co więcej, choć premiera pierwszej generacji K100 miała miejsce ponad pół wieku temu, bodajże w lub 1963 lub 1965 roku, konstrukcja ta nadal nie przestała być rozwijana, a na australijskim rynku znajdziemy jej kolejne rozwinięcie, znane jako K200. Poniżej możecie zobaczyć egzemplarz właśnie modelu K200:

kenworth_k200

Wróćmy jednak do Kenwortha, który rozbił się w miejscowości Domaradz, na drodze numer 19. Ewidentnie nie jest to takie zwykłe K100, jako że mamy tutaj do czynienia z wyraźnie przesuniętą za drzwi przednią osią oraz zderzakiem przywodzącym na myśl pojazdy budowlane. A do tego uwagę zwraca też naczepa, na moje oko będąca jedną z tych nietypowych konstrukcji służących firmom wydobywającym z ziemi ropę lub gaz.

Film przygotowało i opublikowało na YouTube terazKrosno.pl.