Kategoria B wystarczy do 4,25 tony DMC, bez martwienia się tachografem – tak promuje się „elektryki”

Przez trzy lata Holendrzy będą mogli korzystać z podwyższonego DMC dla samochodów dostawczych. Z prawem jazdy kategorii B będzie można prowadzić auta 4,25-tonowe, nie podlegając przy tym normom czasu pracy. Jest tylko jeden warunek – napęd naszego pojazdu będzie musiał być całkowicie elektryczny.

Nowe przepisy będą obowiązywały w Holandii od marca 2019 roku do końca roku 2022. Holendrzy zdecydowali się na nie, by w ten sposób zwiększyć popularność samochodów elektrycznych. Ma to też zrekompensować wysoką masę własną „elektryków”, związaną z obecnością ciężkich baterii. Co więcej, wcześniej na podobne przepisy zdecydowali się także Niemcy.

By skorzystać z holenderskiej nowości, firma będzie musiała dokonać oficjalnego zgłoszenia, a kierowca odbyć 5-godzinny kurs przygotowawczy. Ile natomiast wyniesie legalna ładowność? Dla przykładu, 4,25-tonowy MAN eTGE może zabrać na pokład nawet 1,7 tony ładunku.

Czy podobne przepisy pojawią się także w Polsce? Prowadzi się na ten temat rozmowy, choć nie skutkowały one jeszcze żadnymi konkretami. Wspominałem o tym w następującym artykule:  Legalne przekraczanie DMC w samochodach na paliwa alternatywne – Iveco chce to wprowadzić w Polsce.