Kary w systemie viaTOLL w końcu logiczne – od 2 stycznia kierowcy nie będą płacić kuriozalnych kar

bramownica_viatoll_slider

2 stycznia 2015 w życie wejdą znowelizowane przepisy dotyczące opłat za drogi. Jest to rzecz o tyle istotna, że w związku z nimi zmienia się sposób karania użytkowników systemu viaTOLL.

W nowej ustawie odpowiedzialność za brak opłaty zostaje przeniesiona z kierowcy na właściciela pojazdu lub ewentualnie leasingobiorcę, czy biorącego w wynajem. Kierowca będzie mógł być teraz karany wyłącznie w przypadku doprowadzenia do nieprawidłowości innego typu, mianowicie wybrania na urządzeniu nieprawidłowego typu pojazdu.

Zmienia się także wysokość kar i za przejazd bez opłaty zapłacimy teraz 1500 zł za lub ewentualnie 500 zł w przypadku samochodu osobowego z przyczepą. 750 zł (250 zł dla „osobówki” z przyczepą) będzie natomiast kosztowało wybranie na urządzeniu viaBOX złej kategorii lub użytkowanie viaBOX w innym pojeździe, niż ten do danego urządzenia przypisany. Według nowych przepisów GITD będzie miało aż 6 miesięcy od dnia zarejestrowania wykroczenia na naliczenie nam powyższych kar.

Co ważne, jednego dnia będzie można dostać maksymalnie jedną karę jednego typu. W najgorszym przypadku dany dzień będzie mógł więc skończyć się z wynikiem 1500 zł dla przewoźnika i 750 zł dla kierowcy. Tym samym skończy się zliczanie ogromnych kar za przejechanie bez opłaty przez kilka bramek pod rząd.

Przy okazji muszę przekazać jeszcze istotną informację dla kierowców, którzy w ostatnim czasie przejechali przez Polskę na przykład z pustym viaBOX-em. Z początkiem stycznia GITD zacznie umarzać postępowania dotyczące dotychczas dokonanych wykroczeń, więc jest bardzo możliwym, że nie otrzymacie kary. Niestety nie dotyczy to jednak kierowców, którzy wystąpili już na drogę sądową w związku z otrzymaną karą – ich abolicja nie obejmie, a o konieczności płacenia zadecyduje ostatecznie sąd.

Źródło informacji: ZMPD

Rok 2015 będzie obfitował w różnego rodzaju transportowe nowości. Wszystkie osoby nimi zainteresowane zapraszam do zapoznania się z kompletną listą dostępną TUTAJ.