Karta DKV do płacenia za pięć paliw alternatywnych – do czego dostaniemy zniżkę?

Emitent popularnych kart DKV przedstawił ostatnio bardzo nietypową nowość. Jest to Future Fuel Card, czyli dosłownie „Karta Paliwowa Jutra”, oferująca proste rozliczenia i 2 centy obniżki na litrze/kilogramie przy zakupie paliw alternatywnych. I choć dla wielu z Was wszystko to może to jeszcze brzmieć abstrakcyjnie, okazuje się to temat o dwóch ciekawych obliczach.

Już sam fakt wprowadzenia takiej karty może być wymiernym sygnałem. Skoro bowiem DKV zdecydowało się na takie rozwiązanie, to najwyraźniej przewiduje dla niego zauważalną ilość flotowych klientów. Firma jest wręcz przekonana, że rozpowszechnienie takiej karty może zwiększyć popyt na napędy alternatywne, a swoich głównych rynków opatruje się początkowo w Danii, Szwecji, Belgii oraz Holandii. To właśnie tam Future Fuel Card rozpoczyna więc swoją karierę.

Drugą ciekawostką jest ilość paliw, które będzie można opłacić z użyciem Future Fuel Card. Przewiduje się tutaj aż pięć różnych opcji, uświadamiając, że diesel ma znacznie więcej alternatyw niż tak głośno promowany napęd elektryczny. Konkretnie są to gaz ziemny, bioetanol, HVO, biodiesel i  wodór, o których kilka słów postaram się opowiedzieć poniżej.

Najbardziej znanym z tych rozwiązań jest gaz ziemny, więc tego kandydata chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Druga opcja, czyli bioetanol, to alkohol etylowy wytwarzany z odpadów żywnościowych, wyjątkowo łatwy i tani w produkcji, od kilku lat testowany przez producentów, ale niemal pomijany w ekologicznym lobby. Dalej mamy biodiesla, czyli olej napędowy wytwarzany na bazie oleju roślinnego, co czyni go ekologicznym, ale też i kontrowersyjnym z punktu widzenia niedoborów pożywienia na świecie. HVO to znowu paliwo z odpadów, w tym na przykład ze zużytego oleju, które można lać do najzwyklejszego diesla Euro 6, ale niestety trzeba sporo za to zapłacić o kilka złotych więcej na litrze. Wodór to natomiast paliwo o aż dwóch potencjalnych zastosowaniach, możliwe do spalenia w nieznacznie zmodyfikowanym dieslu lub też mogące wytwarzać prąd dla silnika elektrycznego. Wodór znany jest też z emitowania czystej wody przez napęd, a jego osławioną wadą jest silna wybuchowość.