OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 30 Kwiecień, 2018

Karta bankomatowa przerobiona na kartę kierowcy – Portugalczyk podmienił chip i jechał przez 27 godzin

Ta historia jest tak niesamowita, że nie będzie w niej żadnego wstępu. Zapraszam od razu do zapoznania się z komunikatem WITD Katowice:

Niesamowitą pomysłowością wykazali się portugalscy kierowcy zatrzymani przez inspektorów z Katowic, którzy okazali do kontroli czasu pracy kartę….VISA! Z początku inspektorzy sądzili, że to nieporozumienie i mówili kierowcom, że karę zapłacą dopiero po kontroli, oni jednak uparcie twierdzili, że to karta do tachografu. Po umieszczeniu jej w czytniku okazało się, że kierowcy mówili prawdę!

W piątek 27 kwietnia 2018 r. na autostradzie A-4 inspektorzy z WITD w Katowicach zatrzymali do kontroli pojazd portugalskiego przewoźnika, którym przewożono owoce i warzywa z Hiszpanii do jednego z marketów w naszym kraju. Załoga pojazdu – ojciec i syn – okazali do kontroli czasu pracy swoje karty do tachografu, jednak inspektorzy na podstawie dokumentów przewozowych i danych z tachografu ustalili, że w trakcie trasy z Hiszpanii do Polski w tachografie pojazdu znajdowała się jeszcze inna karta, należąca do trzeciego kierowcy. W trakcie kontroli nie było go w pojeździe, inspektorzy zaczęli więc o niego wypytywać. Kierowcy byli zaskoczeni wnikliwością i dociekliwością inspektorów i po ich namowach przynieśli do radiowozu kartę kierowcy, której używali, żeby ukryć rzeczywisty czas prowadzenia pojazdu. Karta nie wyglądała jednak jak karta kierowcy do tachografu – była to przeterminowana karta płatnicza VISA wydana na nazwisko jednego z kontrolowanych. Dopiero po jej oględzinach inspektorzy stwierdzili, że ma ona wstawiony chip karty kierowcy. Chip działał i udało się wczytać dane z karty.

Okazało się, że straszy z kierowców, który przyznał się do jej użycia „uzbierał” ponad 27 godzin dziennego czasu prowadzenia – trzykrotnie przekroczył tę normę, odpoczywając w tym czasie maksymalnie 2,5 godziny.

Oprócz drastycznych przekroczeń norm w zakresie czasu prowadzenia i odpoczynków inspektorzy stwierdzili też, że starszy z kierowców, poruszając się po terytorium naszego kraju, gdzie dopuszczalna prędkość pojazdów ciężarowych nie może przekraczać 80 km/h, prowadził z prędkością 112 km/h!

Za przekroczenie prędkości oraz naruszenia norm czasu pracy kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi – każdy zapłacił ponad 2 tysiące złotych. Kara wyliczona wobec portugalskiego przewoźnika znacznie przekroczyła ustawowy limit 10 tysięcy złotych, jednak wszystkie kwestie finansowe – wpłata niemal 15 tysięcy złotych – kierowcy uregulowali od razu. Najbardziej dotkliwą sankcją okazał się dla nich nakaz odebrania 9-godzinnego odpoczynku, jaki wydali im inspektorzy oraz zatrzymanie karty VISA.

Zdjęcia:

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 17 komentarzy

 1. Porządny napisał(a):

  Licząc ponad 3000km w jedną stronę ile kursów będą potrzebować żeby odrobić ta “potężna karę finansową 3550 euro” ?? Uśmiali się z tej kary i pojechali dalej, smutne ale prawdziwe.

 2. Hades napisał(a):

  W firmie tez mi dawali sluzbowa karte visa. Moze zle zrozumialem do czego miala sluzyc… 😉

 3. Kubik napisał(a):

  Czyli powiedzenie doładowanie karty kierowcy nabrało sensu 😀 🙂

 4. tomek napisał(a):

  I znowu ciężarówka i długa jazda, ale na parkingu się śmieją z busiarzy i chwalą się, że oni 9h i pauza. A taka prawda, że dziś sporo busów robi mniej km niż ciężarówka. Zdarzy się dluższa trasa, ale sporo jest krótkich – typowa kurierka, przestoje nawet po 5 dni. No ale na parkingu kierowca z tira to gość…………

  • Misiek z fajnego iveco napisał(a):

   Gość nie gość ale musiał sie bardziej zaangażować żeby wykonywać swoją pracę. No i wiele wiecej rzeczy musi “pilnować” w czasie pracy

  • Kamil napisał(a):

   Zrób lejce i idź na duże bo widzę, że bardzo Cię bolą te ciężarówki i ich kierowcy wielki kieroffco busa 😉

   • Daniel napisał(a):

    Jego bolą właśnie tacy jak ty co to myślą że c e jest to trzeba im się kłaniać i wydaje im się że są bezbłędni.O tym nie świadczy kategoria prawa jazdy.Czy zauważyłeś żeby lamentował z powodu tego że jeździ dostawczym?Kierowca jest kierowca albo dobry albo zły i co za różnica czym kieruje taksowką dostawczym ciężarowym czy karetką.Dla Twojego spokoju ja mam komplet.A Tobie kolego życzę więcej empatii.

    • ImięDanielTo napisał(a):

     Czegoś tu nie rozumiem, twierdzisz, że kategorie o niczym nie świadczą po czym na koniec sam chwalisz lub żalisz się, że masz wszystkie także sam sobie zaprzeczasz co jest albo wyrazem nie zwykłej głupoty lub ogromnej ignorancjii …
     Życzę Ci koleżko więcej empatii nie zależnie od tego czym jeżdzisz i jakie masz kategorie …
     Przydało by się również więcej myślenia podczas pisania publicznych komentarzy i krytykowania innych …

 5. Mateusz napisał(a):

  Inspektorzy już na początku kontroli wiedzieli ze będzie mandat.

 6. Kierowiec napisał(a):

  TP typowy pastuch

 7. Tk napisał(a):

  To hiszpański przewoznik, ktory rejestruje ciagniki w Portugalii. Przy takiej jezdzie, to oni we dwoch zarabiają miesięcznie ponad 5000eur.

 8. Abc napisał(a):

  Chapeau bas za pomysłowość.

 9. cdcdc napisał(a):

  Od 1 Czerwca kara będzie Przewożnik 20 tyś zł Kierowca wedle uznania

 10. kiero napisał(a):

  … gdyby tak im to wytropiła hiszpańska jakas mossos lub inna guardia to by się z rozumem nie pozbierali chyba że dla swoich mają inną taryfe….

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.