Karta bankomatowa przerobiona na kartę kierowcy – Portugalczyk podmienił chip i jechał przez 27 godzin

Ta historia jest tak niesamowita, że nie będzie w niej żadnego wstępu. Zapraszam od razu do zapoznania się z komunikatem WITD Katowice:

Niesamowitą pomysłowością wykazali się portugalscy kierowcy zatrzymani przez inspektorów z Katowic, którzy okazali do kontroli czasu pracy kartę….VISA! Z początku inspektorzy sądzili, że to nieporozumienie i mówili kierowcom, że karę zapłacą dopiero po kontroli, oni jednak uparcie twierdzili, że to karta do tachografu. Po umieszczeniu jej w czytniku okazało się, że kierowcy mówili prawdę!

W piątek 27 kwietnia 2018 r. na autostradzie A-4 inspektorzy z WITD w Katowicach zatrzymali do kontroli pojazd portugalskiego przewoźnika, którym przewożono owoce i warzywa z Hiszpanii do jednego z marketów w naszym kraju. Załoga pojazdu – ojciec i syn – okazali do kontroli czasu pracy swoje karty do tachografu, jednak inspektorzy na podstawie dokumentów przewozowych i danych z tachografu ustalili, że w trakcie trasy z Hiszpanii do Polski w tachografie pojazdu znajdowała się jeszcze inna karta, należąca do trzeciego kierowcy. W trakcie kontroli nie było go w pojeździe, inspektorzy zaczęli więc o niego wypytywać. Kierowcy byli zaskoczeni wnikliwością i dociekliwością inspektorów i po ich namowach przynieśli do radiowozu kartę kierowcy, której używali, żeby ukryć rzeczywisty czas prowadzenia pojazdu. Karta nie wyglądała jednak jak karta kierowcy do tachografu – była to przeterminowana karta płatnicza VISA wydana na nazwisko jednego z kontrolowanych. Dopiero po jej oględzinach inspektorzy stwierdzili, że ma ona wstawiony chip karty kierowcy. Chip działał i udało się wczytać dane z karty.

Okazało się, że straszy z kierowców, który przyznał się do jej użycia „uzbierał” ponad 27 godzin dziennego czasu prowadzenia – trzykrotnie przekroczył tę normę, odpoczywając w tym czasie maksymalnie 2,5 godziny.

Oprócz drastycznych przekroczeń norm w zakresie czasu prowadzenia i odpoczynków inspektorzy stwierdzili też, że starszy z kierowców, poruszając się po terytorium naszego kraju, gdzie dopuszczalna prędkość pojazdów ciężarowych nie może przekraczać 80 km/h, prowadził z prędkością 112 km/h!

Za przekroczenie prędkości oraz naruszenia norm czasu pracy kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi – każdy zapłacił ponad 2 tysiące złotych. Kara wyliczona wobec portugalskiego przewoźnika znacznie przekroczyła ustawowy limit 10 tysięcy złotych, jednak wszystkie kwestie finansowe – wpłata niemal 15 tysięcy złotych – kierowcy uregulowali od razu. Najbardziej dotkliwą sankcją okazał się dla nich nakaz odebrania 9-godzinnego odpoczynku, jaki wydali im inspektorzy oraz zatrzymanie karty VISA.

Zdjęcia: