OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 13 Kwiecień, 2018

Kara więzienia za sprzedaż lub produkcję wyłączników tachografów – nowe przepisy już w połowie roku

Poniższy tekst przygotowała firma INELO:

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o przyjęciu przez Radę Ministrów  w dniu 12 kwietnia 2018 projektu ustawy o tachografach. Proponowane zapisy umożliwią m.in. wdrożenie nowych tzw. inteligentnych tachografów, jak również ograniczają zjawisko manipulacji, m.in. poprzez nowe zasady ich instalacji, naprawy i sprawdzania.

Nowa ustawa dostosowuje polskie przepisy do wymagań europejskich takich jak np. rozporządzenie 165/2014 oraz wprowadza spójność przepisów w obszarze tachografów, które były do tej pory rozproszone w m. in w ustawie Prawo o miarach oraz ustawie o systemie tachografów cyfrowych.

Jednym z najważniejszym w mojej opinii zapisów, wpływającym bezpośrednio na podniesienie bezpieczeństwa na drogach będzie wprowadzenie zakaz reklamowania oraz sprzedaży urządzeń, przedmiotów i oprogramowania służącego  do manipulowania tachografami:

„Art. 50. Kto, wbrew art. 25, produkuje, dystrybuuje, reklamuje, sprzedaje lub w inny sposób

udostępnia urządzenia, przedmioty lub oprogramowanie wykonane lub przeznaczone do celów

podrabiania lub przerabiani a danych rejestrowanych przez tachograf

– podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”

Kolejnym frontem działań przeciwko oszustwom tachografów i nadmiernym zmęczeniu kierowców będą nowe zasady kontroli np. poprzez kierowanie pojazdów w przypadku podejrzenia manipulacji przez inspektora do zatwierdzonego warsztatu, gdzie zostanie przeprowadzona szczegółowa kontrola instalacji pojazdu. W przypadku gdy kontrola nie wykaże nieprawidłowości jej koszty pokryje wojewoda.

Ważne zmiany czekają również warsztaty, które odgrywają istotną rolę w bezpieczeństwie tachografów. Zaproponowane rozwiązania mają zwiększyć wiarygodność tych podmiotów oraz ograniczyć ryzyko popełniania przez nich oszustw.

Od kiedy będzie obowiązywać?

W przygotowanym dokumencie wprowadzono przewidywany termin wejścia w życie większości zmian na 1 czerwca 2018 r. Teraz projekt zostanie skierowany do Sejmu, gdzie czeka go dalsza ścieżka legislacyjna.

Z pełną treścią projektu skierowanego do Rady Ministrów można zapoznać się szczegółowo na stronach Rządowego Centrum Legislacji:

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12297462/12428077/12428078/dokument335665.pdf

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. Kier napisał(a):

  I bardzo dobrze. Wielkie brawa dla rządu za to ze cos próbuje zdzialac w tej sprawie. Tak samo podniesc co najmniej 10-cio krotnie za kombinacje z tachografem. Dlaczego uczciwy przewoznik ma cierpiec przez dziada oszusta???

 2. Trakeiro napisał(a):

  A jaka kara dla montażysty?

 3. Matrix02 napisał(a):

  Kara więzienia za zamontowany wyłącznik załatwi sprawę

 4. Kieromen napisał(a):

  Do kitty twoj facet nie bylby szczesliwy z takiego rozwiazania!

 5. Gruby napisał(a):

  I znowu bajka z cyklu patrzcie robimy coś, a to tak naprawde gó..no daje. Teraz są pstryki cichaczem montowane, to jak ustawe o zakazie reklamowania sie wprowadzi to przestaną montować?? Hahahahaha padłem ze śmiechu… ZA ZŁAPANIE 3 MIESIĄCE BEZ PAPIERÓW KIEROWCA, PRZEWOŹNIK 3 MIESIĄCE BEZ LICENCJI!!!!! Wtedy część kombinatorów się 2 razy zastanowi zanim rzepa przyklei albo karte szefa włoży, czy wyłącznik zamontuje…

 6. Gruby napisał(a):

  A jak obcokrajowiec Litwin Białorus czy inny Rzymianin to zakaz poruszania sie po kraju….też na 3 miechy…za pierwszą wpadke, a za kolejną dożywotnio….

 7. Prawda napisał(a):

  Gruby – to z czego ITD będzie żyło ?
  I jak powstaną kolejne stołki dla znajomych ?
  To co piszesz w tym kraju jest niemożliwe bo byłoby zbyt skuteczne.
  Patologia jest celowo pielęgnowana – wielu z niej dostatnio żyje – urzędniczyny też.
  A tak…wielu musiałoby się rozejrzeć za uczciwą pracą. To niemożliwe.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.