Kara więzienia za cofnięcie licznika już od 2019 roku – jak będzie to wyglądało w praktyce?

ducato_milion_kilometrow_licznik

Projekt nowych kar za cofanie liczników został opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji. Wejście znowelizowanej ustawy w życie jest więc bardziej niż prawdopodobne i powinno do tego dojść 1 stycznia 2019 roku.

Manipulowanie wskazaniami liczników ma być zagrożone karą od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Konsekwencje będą groziły zarówno osobom wykonującym usługę, jak i posiadaczom pojazdów. A o jakich pojazdach tutaj mowa? Rząd chce dopilnować wskazań liczników między innymi w samochodach osobowych i ciężarowych, w motocyklach, w ciągnikach rolniczych, w pojazdach wolnobieżnych, a nawet w motorowerach.

Wskazania liczników będą kontrolowane zarówno przy przeglądach technicznych, jak i na drodze. Jeśli policja zatrzyma nasz pojazd do kontroli, nieważne z jakiego powodu, obowiązkiem funkcjonariusza będzie spisanie wskazań drogomierza i przekazanie ich do systemu ewidencji pojazdów.

Co w sytuacji, gdy nasz licznik ulegnie uszkodzeniu? Wówczas będziemy mieli obowiązek wymienić go na sprawny egzemplarz, pod groźbą zatrzymania dowodu rejestracyjne. Ponadto, dokonując wymiany, trzeba będzie stosować się do dwóch nowych warunków. W najbliższym dniu roboczym po zmianie licznika będzie trzeba zawiadomić o tym stację kontroli pojazdów, przesyłając odpowiednie pismo. Opiszemy w nim między innymi przyczynę zmiany urządzenia. Następnie, w ciągu dziesięciu dni, samochód będzie musiał zostać odstawiony do SKP, w celu przeprowadzenia kontroli. Kto natomiast pominie te wymagania i dokona wymiany licznika w sposób nieautoryzowany przez SKP, będzie traktowany tak samo, jak osoba cofająca licznik.

Pozostaje pytanie, czy takim dodatkowym kontrolom będą podlegały także liczniki przekręcone? Chodzi tutaj o ciężarówki z przebiegiem ponad miliona kilometrów, czy nawet nowsze Fiaty Ducato o przebiegu ponad czterystu tysięcy.