OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 23 Październik, 2018

Kara za przewożenie kuzyna przy transporcie ADR – nie pomógł fakt, że pojazd już się rozładował

Zakaz wożenia pasażerów przy transporcie materiałów niebezpiecznych to rzecz powszechnie znana. Nie przypominam sobie jednak, by ITD kiedykolwiek opisywało taki przypadek w swoim komunikacie.

W tym konkretnym przypadku, odnotowanym w minioną niedzielę, uczestniczyła pusta ciężarówka. Pojazd był jednak przed wizytą na myjni, a więc nadal podlegał przepisom ADR. Tymczasem w kabinie znajdował się niezwiązany z transportem pasażer, będący kuzynem kierowcy.

Kto poniesie za ten fakt odpowiedzialność? Kara administracyjna zostanie wystawiona na przewoźnika, gdyż to on odpowiada za dopilnowanie zasad ADR. Według oficjalnego taryfikatora, wysokość kary powinna opiewać na 500 złotych.

Oto komunikat WITD Wrocław:

21 października 2018 roku Inspektorzy Transportu Drogowego z Wrocławia ujawnili w pojeździe wykonującym transport trującego towaru niebezpiecznego osobę postronną, nie będącą członkiem załogi.

W niedzielę 21 października 2018 roku o godzinie 9 inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu na 156 km autostrady A4 zatrzymali do kontroli pojazd członowy przewoźnika krajowego w stanie próżnym nieoczyszczonym po towarze niebezpiecznym – trującym oznaczonym zgodnie z umową europejską dotyczącą międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR) nr zagrożenia  UN 2811.

Kierujący wracał po rozładunku do bazy firmy w Legnicy.

W toku kontroli inspektorzy stwierdzili w jednostce transportowej obecność osoby nie będącej członkiem załogi.

Kierujący oświadczył w toku kontroli, że zdecydował się na zabranie na wycieczkę pasażera będącego jego kuzynem, gdyż  był przekonany, iż inspektorzy  ITD nie pracują w niedzielę.

Zgodnie z przepisami umowy ADR przewóz osób postronnych w jednostkach transportowych wykonujących przewóz ładunków niebezpiecznych jest zabroniony.

Wobec powyższego stanu faktycznego na przedsiębiorstwo, którego kierujący dopuścił się naruszenie przepisów prawa wszczęto postępowanie administracyjne.

Ten wpis ma 17 komentarzy

 1. 13*60 R napisał(a):

  Jasne – najprościej ukarać przewoźnika za głupotę pracownika !!

  Znamy to – jakie to ….komunistyczne !!! Byle normę wyrobić ,kasę pobrać i się wykazać.

  To trzeba być człowiekiem….

  Brak słów !

 2. raptorius napisał(a):

  Kolejny wielki sukces inspekcji! Bohaterowie wykryli gigantyczny przekręt stulecia! Coś niebywałego jaka ta ITD jest sprytna i bystra! Szacunek!!! Powinni jeszcze wtrącić do lochu osoby odpowiedzialne za tak skandaliczne zachowania- kierowcę, pasażera, przewoźnika- wszystkich!!!

 3. 13*60 R napisał(a):

  A tak poważnie .
  Myślę ,że w Polsce patologia urzędnicza rozwija się w zastraszającym tempie.
  Oczywiście inspektorki wg stałej melodii zaśpiewają ,że ta głupota sankcyjno/fiskalna to nie oni – oni tylko bez udziału samodzielnego myślenia wykonują zalecenia i instrukcje. Może i racja – to tylko ubezwłasnowolnione robocopy.
  Natomiast Ustawodawca (czyli zbieranina urzędnicza w wiadomym miejscu) tworzy przepisy rodem z głębokiego stanu umysłu zwanego bolszewizmem .
  Pracownik może być głupi jak but z lewej nogi …ale i tak nie odpowiada w żadnym stopniu za to co wyrabia .
  Wtedy uzasadnieniem była myśl przewodnia towarzyszy Marksa i Engelsa a dzisiaj myślą przewodnią jest parcie na tych , od których najłatwiej jest wyrwać kasę.
  Nie chcę się powtarzać ale ostatnie zmiany (już od ładnych kilku lat – to nie tylko te najbardziej ostatnie) bardzo zbliżają naszą sytuację do czystej postaci bolszewizmu.
  Jak tak dalej pójdzie to rzeczywiście w Polsce bolszewickiej pozostaną już tylko mundurowi , emeryci i ci tuż przed emeryturą. No jeszcze układcziki.
  Reszta będzie ze wszelkich sił próbowała uciec gdzieś do krajów bardziej cywilizowanych.
  W tym wypadku sprawa jest prosta – karę powinien dostać bezpośredni sprawca wykroczenia – matoł ,który ma wyje..ne na przepisy.
  To jest sygnał dla nieprzestrzegających wszelkich przepisów ,że można robić co się chce bo wg głupich przepisów i ich egzekutorów i tak zawsze zapłaci pracodawca.
  TO JEST PATOLOGIA !!! …. w imię potrzeb fiskalnych.

  Jakie jeszcze zagrożenia mogą powodować głupi- bezkarni pracownicy bo nie poniosą konsekwencji ?
  Zagrożenia dla innych uczestników ruchu !

 4. Pc napisał(a):

  Inspektor sraczka w akcjii!

 5. Autobus napisał(a):

  Mnie jak kiedys zatrzymaja to pare slow im powiem co o nich mysle.

 6. Tom napisał(a):

  pracodawca poniesie kare ale ma mozliwosc obciazyc ta kara pracownika. tutaj ewidentnie umyslna wina kierowcy wiec mysle ze gdyby nie chcial podpisac obciazenia to przed sadem przegra

  • 13*60 R napisał(a):

   Tom – ale mnie teraz rozbawiłeś !!!! Buhahaha !
   Bez urazy – do której klasy chodzisz ? Aleś się naczytał !
   Obciążyć pracownika…buhaha dobre buhahaha….a zaraz po tym nowe ogłoszenie bo pracownik transportu ciężkiego w Polsce ma wyje..ne na inspekcję , sądy i najbardziej na pracodawcę.
   Mija kilkanaście minut i już szukasz nowego pracownika.
   Dzięki za fajny dowcip !

 7. 13*60 R napisał(a):

  Tom -Przed jakim sądem ?? W Polsce ? Buhaha za 500 złotych roczne oczekiwanie na wyznaczenie terminu …buhaha…. a potem kilka rozpraw w temacie doopy Marynii za 5oo zyla…. buhahaaha !
  Kto ma tyle czasu ?
  Wyśmienite ,zaprawdę powiadam Ci – wyśmienite !

  Oczywiście ITD ma kasę w trybie natychmiastowym – to się liczy – reszta jest bez znaczenia.

 8. PPG napisał(a):

  Bez przesady, pusty już był, mogli pouczyć i tyle.

 9. fff napisał(a):

  to Wrocław sie do protestu inspektorów nie przyłączył? kontrole ADR … ??

 10. Mir napisał(a):

  A kuzyn mial stanowiskowe przeszkolenie ADR za150pln.tylko zapomnial wziac

 11. fikus72 napisał(a):

  Idzie zima…Kierowca jedzie na myjnię i zabiera zmarzniętą kobietę w ciąży która już 8 kilometr idzie do pobliskiej przychodni w mrozie -18 i opadach śniegu.
  A tutaj nagle ITD…idioci !!! Ten kraj staje się opresyjny ze względu na TSUE i upodobania lewactwa UE. Zabierzesz kobietę to podejrzewają cię że domniemany gwałciciel; dziecko w drodze do szkoły to pedofil… Jednym słowem taka to wspólnota że człowiek , człowieka powinien mieć w d…e* zgodnie z wytycznymi UE !!

  • Kris napisał(a):

   Jakos nie zauwazylem w tekscie ze kuzyn byl kobieta w ciazy idaca na piechote 8 kilometrow w mrozie. Moglbys dokladniej zacytowac w ktorym to fragmencie?
   Po co wypowiadac sie o sytuacji w zimie z kobieta w ciazy jak gosc zabral na wycieczke kuzyna bynajmniej nie w zimie..
   Na powaznie to nie wiem co bierzesz ale albo zmniejsz dawke albo zmien dilera.

 12. Jan napisał(a):

  czy któryś co tu szczeka na ITD ma choć kurs podstawowy na ADR zrobiony?
  wątpię
  wg przepisów i konwencji ADR w aucie które przewozi próżny nie oczyszczony zbiornik po materiale niebezpiecznym ma prawo przebywać tylko i wyłącznie osoba która przeszła szkolenie ADR
  Niech się naiwny koleś cieszy że tylko 500 zł dostał
  np we Francji albo Hiszpanii za taki numer byłaby kwota 0000 cyfrowa i to w euro

 13. AREK napisał(a):

  JAKBY POWIEDZIAŁ, ŻE JEDZIE DO KOŚCIOŁA, TO BY MU ODPUŚCILI !!!!

  ps. ITD WSTYD !!!

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.