Do kanadyjskiej armii trafiły pierwsze bliźniaki Renault Kerax – łącznie będzie to aż 1500 egzemplarzy

Od ubiegłego miesiąca kanadyjska armia ma do dyspozycji pierwsze ciężarówki o francuskim rodowodzie. Samochody te mają co prawda znaczek amerykańskiej firmy Mack, lecz pochodzą z francuskiej fabryki w Bourg en Bresse, wytwarzającej chociażby cywilne, szosowe Gamy T.

Wszystko wynika oczywiście z faktu, że zarówno Mack, jak i Renault Trucks, należą do szwedzkiego koncernu Volvo. Gdy więc Kanadyjczycy postanowili zamówić 1500 wojskowych ciężarówek, Mack mógł wyjść z ofertą o europejskim rodowodzie.

Oferta ta została uznana za najlepszą i w ten sposób amerykański bliźniak Keraxa stanie się nowym podstawowym samochodem ciężarowym kanadyjskiej armii. W ubiegłym miesiącu dostarczono już nawet pierwsze egzemplarze. Wśród nich między innymi samochód widoczny powyżej.

Zakontraktowane pojazdy to łącznie 1500 podwozi Mack Defence Kerax. Otrzymają one napęd typu 8×8 oraz jeden z kilku rodzajów zabudów. Na samochodach zamontuje się zarówno zwykłe platformy, jak i żurawie załadunkowe, urządzenia hakowe, czy mobilne warsztaty. Dostawcą tych zabudów ma być przede wszystkim kanadyjska firma Marshall.

Typowo europejski jest natomiast napęd. Mack Defence Kerax oferuje się bowiem z 11-litrowym silnikiem o mocy 460 KM oraz z manualną, 16-biegową skrzynią niemieckiej marki ZF.