Kamery mają śledzić zachowanie kierowców, ostrzegając i oceniając styl jazdy – nowy projekt w UPS

W sześciu europejskich krajach firma UPS rozpoczęła testy szczególnego systemu bezpieczeństwa. Są nim kamery marki MobilEye, których głównym zadaniem jest obserwowanie zachowań kierowców.

System połączony z kamerami wyłapuje takie sytuacje, jak przekraczanie dopuszczalnej prędkości, czy też utrzymywanie zbyt małego odstępu od poprzedzających pojazdów. Na tej podstawie komputer ocenia zachowanie danego kierowcy i ocenia ryzyko spowodowania przez niego kolizji lub wypadku.

Dzięki tym danym, UPS ma dokonywać szkolenia kierowców i oduczać ich niebezpiecznych zachowań. Ponadto pokładowy system ma na bieżąco pilnować kierowców, stosując sygnały ostrzegawcze. Jeśli więc ktoś będzie na przykład przekraczał prędkość, spotka się z dźwiękowymi i wizualnymi upomnieniami.

Każde takie szkolenie z udziałem kamery ma trwać nawet trzy miesiące i jak razie mogą się z tym spotkać kierowcy UPS z Belgii, Francji, Holandii, Niemiec, Rumunii oraz Szwajcarii. Co jednak ważne, liczba pojazdów z systemem MobilEye jest ograniczona. Dla przykładu, w Holandii jest to jedynie 36 samochodów.