Kamera cofania, który czyni przyczepę niewidoczną – Valeo chce to wprowadzić do sprzedaży

Na amerykańskich targach elektroniki użytkowej CES 2019, francuska firma Valeo zaprezentowała wyjątkowo nowatorskie rozwiązanie. Jest to układ o nazwie XtraVue Trailer, pozwalający uczynić przyczepę… niewidoczną.

Cały układ jest podobno stosunkowo prosty. Wykorzystuje się w nim dwie kamery, z których jedna montowana jest na tyle przyczepy, a druga trafia na tył pojazdu ciągnącego. Następnie obrazy z obu kamer są w bardzo specyficzny sposób łączone.

Na obraz z tylnej kamery samochodu, a konkretnie na widoczną tam przednią ścianę przyczepy, nakłada się obraz z tylnej kamery przyczepowej. Dzięki temu można zobaczyć co znajduje się za zestawem, a przyczepa przestaje nam cokolwiek zasłaniać.

Wszystko ma być na tyle nieskomplikowane, że XtraVue Trailer będzie można połączyć z fabrycznymi systemami multimedialnymi. Dzięki temu opisywane rozwiązanie będzie mogło zastąpić standardową kamerę cofania. Kiedy jednak trafi ono do sprzedaży, a także jaka będzie jego cena, niestety nadal nie wiadomo.

Jak natomiast można by wykorzystać to w praktyce? System na pewno pozwoli uniknąć wjechania w mniejsze przeszkody, czy nawet w stojącego za przyczepą pieszego. Jeśli więc będziemy cofali na lusterka, a XtraVue Trailer potraktujemy jedynie pomocniczo, powinno się to sprawdzić. Z drugiej jednak strony, ewidentnie brakuje mi tutaj linii, które wyznaczałyby na ekranie tylny kraniec przyczepy. Coś takiego na pewno ułatwiłoby korzystanie z systemu.

Poniżej: wersja testowa, jeszcze na osobnym ekranie