Kamazy z kabinami Mercedesa zaczynają wyjeżdżać na polskie drogi – to oferta głównie dla „komunalki”

Jeszcze w tym miesiącu na polskie drogi mają wyjechać Kamazy nowej generacji, w Rosji znanej od 2013 roku. Samochody te będzie można rozpoznać po kabinach, które wywodzą się bezpośrednio z Mercedesa Axora.

Polska oferta ciężarówek nowej generacji jest jak na razie bardzo okrojona. Nie znajdziemy w niej przede wszystkim ciągników siodłowych, w tym topowego modelu 5490 Neo (powyżej). W ofercie nie ma też kabin sypialnych, a silniki – w przeciwieństwie do konfiguracji oferowanych w Rosji – nie podchodzą od Mercedesa.

Co więc konkretnie można w Polsce zamówić? Ofertą dla krajowych firm są jak na razie podwozia typu 5325 (poniżej), wyposażone w napęd 4×2 i stworzone z myślą o branży komunalnej i budowlanej. Jako potencjalne zabudowy wymienia się krótkie wywrotki, lekkie śmieciarki, urządzenia hakowe, czy też zakabinowe żurawie. Wszystko w połączeniu z dzienną kabiną oraz silnikiem Euro 6 o pojemności 6,7 litra i mocy od 290 do 310 KM.

Producentem tego silnika jest amerykańska firma Cummins, a do tego dochodzą liczne elementy z Niemiec. Most napędowy to konstrukcja firmy Daimler, 9-biegowa skrzynia pochodzi od firmy ZF, ten sam producent wykonał ewentualną przystawkę mocy, a układ kierowniczy dostarcza Bosch. Co też istotne, tylna oś montowana jest na zawieszeniu pneumatycznym z dwiema poduszkami. Z przodu natomiast, dla odmiany, stosuje się most własnej konstrukcji Kamaza, montowany na resorach piórowych.

Polskie oznaczenie opisywanego pojazdu to Kamaz T1825 i może być ono stosowane zamiennie z nazwą Kamaz 5325. Warto też dodać, że wkrótce Polska oferta powinna zauważalnie się poszerzyć. Trafią do niej ciężarówki z Cumminsem 8,9-litrowym, również zgodnym z normami Euro 6, a przy tym osiągającym 370 KM. Można się też spodziewać, że nowy typ kabin zobaczymy na większych podwoziach, z większą ilością osi.

Tymczasem przypomnę, że w Rosji trwają ostatnie prace nad Kamazem jeszcze nowszej generacji, o oznaczeniu 54901. Samochód ten ma być wyposażony w kabinę z Mercedesa Actrosa MP4, a więcej na jego temat przeczytacie tutaj oraz tutaj.