transfactor3665
Opublikowane 7 Listopad, 2017

Kamazy Euro 6 trafiły do sprzedaży w Bułgarii – to niedrogie ciężarówki komunalne oraz budowlane

kamaz_euro_6_bulgaria

Powyżej: jeden z Kamazów debiutujących w Bułgarii

Choć Bułgaria również jest w Unii Europejskiej, a więc nowe ciężarówki muszą tam spełniać normy emisji spalin Euro 6, rynek niedrogich pojazdów wygląda tam ciekawiej niż w Polsce. Od niedawna Bułgarzy mogą kupować Fordy Cargo Euro 6, które już zaczęły trafiać do lokalnej branży komunalnej. Przykładem mogą być tutaj dwa “bramowce” oraz śmieciarka, które gmina Kazanlak zamówiła właśnie na podwoziach Forda Cargo. Teraz natomiast tureckie Fordy będą miał w Bułgarii konkurencje. Swoje pojazdy z silnikami Euro 6 zaprezentował tam bowiem Kamaz.

Jak wiadomo, Kamaz już od dłuższego czasu pracuje nad własnymi silnikami Euro 6. Opracowano je wspólnie z firmą Liebherr i zamierza się montować do nowych pojazdów długodystansowych (pokazywanych tutaj). Zanim jednak nowe jednostki będą miały premierę, Kamaz postanowił sięgnąć po silniki Euro 6 od amerykańskiego Cumminsa. Są to konstrukcje o pojemności 6,7 lub 9 litrów, rozwijające od 260 do 400 KM. I właśnie w takie motory zostały wyposażone ciężarówki, które debiutują teraz w Bułgarii.

Bułgarska oferta przewiduje pojazdy komunalne oraz budowlane. Jak na razie udało się zdobyć unijną homologację na samochody typu 4×2, 4×4, 6×4 oraz 6×6, a ich DMC wynosi od 12,7 do 26 ton. Każda z tych ciężarówek montowana jest w Unii Europejskiej, na Litwie, dzięki czemu można liczyć na bardzo niskie ceny. Zabudowy mają natomiast pochodzić z Polski. Co też ciekawe, na potrzeby unijnego rynku, Kamaz zmienił swoje nazewnictwo. Zamiast oznaczeń typowo rosyjskich, w których trudno szukać jakiegokolwiek porządku, teraz Kamazy będą numerowane tak samo, jak samochody zachodnie. Dla przykładu, 26-tonowa ciężarówka z 320-konnym silnikiem otrzymała symbol T2632.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 2 komentarzy

  1. BAU napisał(a):

    Jak na razie udało się zdobyć unijną homologację na samochody typu 4×2, 4×4, 6×4 oraz 6×4 błąd się wkradł.

Odpowiedz