Kamaz oferuje polskim klientom cztery betoniarki. Ciężarówki zgodne są z Euro 5 i mogą jeździć na LPG

kamaz_betoniarka_2015

Kamaz Polska, oficjalny importer rosyjskich ciężarówek do naszego kraju, ewidentnie postanowił skorzystać na rozpoczynającym się właśnie boomie budowlanym. Dlatego też polska oferta pojazdów marki Kamaz została właśnie rozszerzona o kolejne warianty z nadwoziami traktowanymi jako fabryczne.

Do wyboru klienci mają teraz między innymi betonomieszarki w aż czterech wariantach: 3-osiowy typ 6520 (K3340) 6×4 z betonomieszarką BSH-073 oraz 4-osiowy typ 65201 (K4140) 8×4 z kompaktową betonomieszarką BSH-093, większym modelem BSH-123, a także z tzw. pompogruszką, wyposażoną w pompę betonu MK 32 L. Zabudowa na podwoziu 6520 nominalnie mieści 7 m3 ładunku, zaś w przypadku modelu czteroosiowego możemy liczyć na odpowiednio 9 lub 12 m3.

Warto tutaj przy okazji wspomnieć, że sprzedawane w Polsce ciężarówki marki Kamaz cały czas wyposażane są w silniki Euro 5. Są to konstrukcje marki Cummins, oferujące maksymalnie 400 KM i sprzężone z 16-biegowymi przekładniami ZF. I na tym jednak ciekawostki się nie kończą – za dopłatą Kamaz Polska oferuje do tego silnika instalację LPG lub instalację wodorową, dzięki czemu koszty tankowania można podobno obniżyć o nawet 20 procent.

Instalacja wodorowa nie wymaga dostępu do wodoru, gdyż wytwarza go we własnym zakresie z wody. Kiedyś pisałem na temat takiego rozwiązania, w artykule: Iveco Turbostar driftuje w parze z BMW E30, czyli poznaj moc instalacji gazowej HHO