Kamaz kupił sobie terenową ciężarówkę – to fińskie Sisu Polar z 625-konnym silnikiem

Kamaz odebrał nową ciężarówkę. Tak, to nie pomyłka, Kamaz był tutaj odbierającym, a nie wydającym pojazd. Samochodów o takich parametrach Kamaz bowiem nie wystarcza i musiał skorzystać z usług innego producenta.

Mówiąc bardziej konkretnie, odbiorcą był zespół wyścigowy Kamaz Master, znany przede wszystkim z triumfów w rajdzie Dakar. Specjaliści od jazdy w terenie potrzebowali nowego wozu warsztatowego, przeznaczonego do pracy przy wyścigach. Zależało im przy tym na jak najwyższej mocy, komfortowym miejscu pracy oraz świetnych właściwościach terenowych. I tak oto padło na fińskie Sisu Polar.

Sisu to producent jednych z najbardziej specjalistycznych ciężarówek w Europie. Są to między innymi pojazdy do pracy w ciężkim terenie, czy też 900-konne hybrydy dla fińskiej branży drzewnej. Sisu to też wyjątkowo ceniony dostawca osi, przygotowujący je między innymi dla dakarowych wersji Kamazów. Finowie i Rosjanie współpracują więc w szerszym zakresie i odbiór Polara może wydawać się naturalnym wyborem.

A co konkretnie oferuje egzemplarz dla rajdowców? Jest to ciężarówka typu 6×6, z 625-konnym silnikiem Euro 5, zautomatyzowaną skrzynią biegów oraz kabiną sypialną o płaskiej podłodze i płaskim dachu. Dostawcą silnika, skrzyni oraz kabiny jest tutaj Mercedes i są to podzespoły z modelu Arocs. Rama to już jednak produkt fiński, z podłużnicami o rekordowej wysokości 46 centymetrów. Są też trzy fińskie osie z pojedynczymi kołami oraz układ zawieszenia stworzony z myślą o wyjątkowo trudnych warunkach.

Na koniec dodam, że to już drugie Sisu Polar odebrane przez Kamaza. Poprzedni egzemplarz trafił do rajdowego zespołu w 2013 roku, mając jeszcze kabinę z Mercedesa Actrosa MP3. Od tamtego czasu przemierza on z Kamaz Master cały świat, pomagający przy wyścigach organizowanych w Azji, Afryce, czy Ameryce Południowej.

Więcej o ciężarówkach Sisu między innymi poniżej:

630 koni pod kabiną z “Premiumki”, czyli czym zadziwiało Sisu E12, E14 oraz E18

Kolejna 900-konna ciężarówka trafiła do fińskiego przewoźnika – to Sisu Polar Hybrid