transfactor3665
Opublikowane 30 Październik, 2017

Kamaz z kabiną Actrosa MP4 coraz bliżej – Rosjanie postawili nową fabrykę, wkrótce ruszy produkcja

nowy_kamaz_2019_fabryka

Powyżej: nowy Kamaz w nowej fabryce

Wszystko wskazuje na to, że nowy Kamaz z kabiną Mercedesa Actrosa “MP4” faktycznie wejdzie do produkcji. 25 października przekazano bowiem symboliczny klucz do nowej rosyjskiej fabryki. Ma ona odpowiadać za produkcję nowych kabin, pochodzących właśnie z bieżącej generacji Actrosa.

Budynek nowej fabryki jest już gotowy, podłączono go do prądu, kanalizacji oraz ogrzewania. Już od 1 listopada, a więc od środy, Rosjanie zaczną montaż robotów spawających, a także ruszą pierwsze prace nad lakiernią. W marcu przyszłego roku wszystkie urządzenia powinny stać na swoich miejscach, w sierpniu fabryka wyprodukuje pierwsze, testowe egzemplarze kabin, natomiast w styczniu 2019 roku ruszy produkcja seryjna. Nowy zakład ma wówczas wytwarzać po 55 tys. nadwozi rocznie.

Czy oznacza to, że Kamaz wyprodukuje co roku aż 55 tys. egzemplarzy swojego nowego modelu? Nie do końca. W nowym obiekcie będą bowiem budowane kabiny zarówno dla Kamazów, jak i dla Mercedesów. W przypadku tych ostatnich mowa jest o ciężarówkach montowanych przez Mercedesa w Rosji, z myślą o wschodnich rynkach.

Więcej o nowym Kamazie przeczytacie tutaj i tutajW dużym skrócie przypomnę, że samochód ma mieć silnik rosyjskiej produkcji, opracowany wspólnie z Liebherrem. Skrzynię biegów dostarczy ZF, wspominana kabina będzie konstrukcją Mercedesa, a główną zaletą ma być cena. Rosjanie zapowiadają bowiem, że auto będzie o około 20 proc. tańsze niż Mercedes-Benz Actros o porównywalnej konfiguracji.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 5 komentarzy

 1. Luka napisał(a):

  tylko 2% tańsze? Jakiś chyba żart , to lepiej Mercedesa kupić

 2. Stefan napisał(a):

  Piękna bestia

 3. misiek napisał(a):

  Myślę, że jeśli dalej kamaz będzie szedł tą drogą rozwoju, to dołączy do wielkiej 7 jako 8.

 4. egon napisał(a):

  nie ma szans ,kamaz przespał sprawe na początku lat 90 tych , przez 25 lat produkowali auto bez zadnych modernicacji , teraz jest za pózno -owszem na rynku lokalnym tak ,moze byc

Odpowiedz