Gdy tylko wprowadzono unijne sankcje, rosyjscy producenci ciężarówek dosłownie cofnęli się w czasie. Szybko się bowiem okazało, że Rosjanie nadal dysponują technologią z minionej epoki, a wszystko co nowocześniejsze muszą ściągać z Zachodu. To między innymi dlatego Chińczycy tak szybko opanowali rosyjski rynek, w ciągu zaledwie kilku miesięcy przejmując tam niemal całą sprzedaż. Co natomiast dzieje się w tym temacie dalej? To możemy zobaczyć na przykładzie ciekawostki z ostatnich dni.
Jak donoszą rosyjskie media, po dwóch i pół roku od objęcia wspomnianymi sankcjami, rosyjscy producenci ciężarówek mogą powrócić do powszechnego stosowania wtrysków ze wspólną szyną, czyli układu typu Common Rail. Ma to być możliwe dzięki inwestycji w wysokości 1,5 miliarda rubli (62 miliony złotych), w ramach Rosjanie odtworzyli Common Raila we własnym zakresie, w fabryce firmy AZPI z miasta Barnauł (stolicy Kraju Ałtajskiego). Układ ten otrzymał teraz nazwę Ałtajski Common Rai (ACR) i ma być montowany przede wszystkim do Kamazów K5, tych opracowanych jeszcze przed wojną na bazie nadwozi Mercedesa Actrosa oraz silników Liebherra.
Cała ta operacja była konieczna, gdyż przed wojną aż 98 procent rosyjskiego rynku układów wtryskowych było opanowane przez niemieckiego Boscha. W 2022 roku produkty te naturalnie wycofano, rosyjski przemysł nie był w stanie dostarczyć żadnej alternatywy, a import z Chin okazał się bardzo utrudniony. Sankcje nałożone na Kamaza są bowiem tak rozległe, że nawet Chińczycy niechętnie sprzedają tej firmie podzespoły. Dlatego też produkcja wspomnianego Kamaza K5, choć teoretycznie przywrócona w drugiej połowie 2023 roku, nadal była bardzo ograniczona, opiewając na jedną czwartą potencjalnego zapotrzebowania.
Czy natomiast Ałtajski Common Rail ma jakiekolwiek szanse na sukces? W ten temat bardzo bym powątpiewał, gdyż wspomniane marki chińskie jak najbardziej współpracują z Boschem, między innymi w ramach coraz popularniejszych silników Weichai. Tym samym dla Rosjan wybór może być następujący: Kamaz z wątpliwej jakości Ałtajskim Common Railem czy chiński ciągnik z oryginalnym Common Railem Boscha?