Kiedyś sprawa była prosta – każdy miał w kabinie czerwoną „burdelówkę”, włączając ją w czasie jazdy nocą. Dzisiaj jednak wybór wewnętrznego oświetlenia kabiny może przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza w firmie Mercedes-Benz. Do wyboru mamy rozmaite kolory, w dopłatą możemy otrzymać diody podświetlające sufit w aż 14 miejscach, a jak kupimy sobie wersję limitowaną na 20-lecie modelu, zacznie nam się świecić nawet obudowa szyberdachu. Pozostaje jednak pytanie, czy oprócz atrakcyjnego wyglądu takie rozbudowane oświetlenie wewnętrzne może przynieść jakieś konkretniejsze korzyści?
Wspomniany Mercedes-Benz postanowił odpowiedzieć na to pytanie, i to w nie byle jaki sposób. Wszystko poprzedziły bowiem profesjonalne testy, zorganizowane na północy Finlandii, przy kole podbiegunowym. Wykorzystano tutaj ośmiu różnych kierowców ciężarówek i polecono im przez dwa tygodnie prowadzić pojazdy w warunkach polarnej nocy. Najważniejszym elementem była zaś konieczność zmiany pojazdu po upływie jednego tygodnia – wówczas testowi kierowcy przesiadali się z Actrosa o konwencjonalnym oświetleniu kabiny do Actrosa z nowym oświetleniem Daylight+.
Zanim przejdziemy do wyników, trzeba wyjaśnić czym jest to Daylight+. Mówimy tutaj o oświetleniu, które ma doskonale imitować w kabinie światło dzienne, w oparciu o doświadczenia z wielu lat badań. Zdaniem naukowców, najbardziej korzystne są tutaj fale o długości 460-490 nanometrów, w delikatnie niebieskim kolorze. Jednocześnie oświetlenia tego należy używać nie tylko w nocy, ale nawet za dnia, kiedy pogoda nie sprzyja akurat promieniom słonecznym. Ma to związek z kształtem kabin ciężarówek, sprawiającym, że kierowcy mają w zasięgu wzroku jedynie niewielką ilość oświetlenia naturalnego.
Przyznacie tutaj pewnie, że pomysł jazdy z włączonymi światłami w kabinie nawet za dnia brzmi dosyć abstrakcyjnie. Jak jednak pokazały wyniki mercedesowskiego testu, naprawdę może mieć to sens, poprawiając komfort życia kierowców, a w efekcie też ich osiągnięcia na drodze. Okazało się, że w czasie korzystania z lamp Daylight+ kierowcy jeździli oszczędniej i statystycznie pozostawali w lepszym humorze. Jazda z dodatkowym oświetleniem była więc dla nich zdrowsza, a jednocześnie mogła przynieść korzyści pod względem finansów oraz bezpieczeństwa.
Wszystko to potwierdziły nie tylko wywiady przeprowadzane z testerami, ale także wskazania profesjonalnych maszyn badawczych. Prowadząc ciężarówki kierowcy byli podłączeni do całego zestawu czujników i sprawdzani metodami typu EEC, ECG oraz EOC. Specjalne urządzenia obserwowały więc zachowanie ich gałek ocznych, rytm pracy serca oraz impulsy otrzymywane przez mózg.