Kabina z „Premiumki” z łóżkiem wysuniętym nad szybę – miejsce na prysznic oraz kuchnię

W nawiązaniu do tekstu:

Kabiny ciężarówek mogłyby być rozsuwane – Iveco Trans Saharian z 1980 roku

W 1980 roku Iveco pokazało prototyp o nazwie 190.35 Trans Saharian. Niczym w samochodach kempingowych, Włosi postanowili stworzyć wyjątkowo długie podwyższenie dachu, wystające daleko nad przednią szybę. Tam umieszczono szerokie łóżko, podczas gdy tylną część kabiny przekształcono w kuchnię oraz umywalkę. Było też sporo wolnej przestrzeni, dzięki czemu kierowca mógł się wyprostować. By natomiast ciężarówka zmieściła się w wymiarach, a także nie miała tragicznej aerodynamiki, przedłużenie dachu było na czas jazdy zsuwane.

Ostatecznie Iveco nie zdecydowało się na wdrożenie tej kabiny do produkcji. Nie zrobił też tego żaden z innych europejskich producentów. Przez 40 lat potencjał leżał więc niewykorzystany, aż zwrócili na niego uwagę… Chińczycy. Zrobiła to marka Dongfeng Chenglong, bazująca na kabinach z Renault Premium i słynąca z ich ciekawych modyfikacji. Dotychczas pojawiła się już wersja z trzema łóżkami (model H7 3.0), a także z silnikiem przed kabiną oraz bardzo długą sypialnią (model T7L). A teraz pokazano model T7C, w którym łóżko wystaje właśnie nad przednią szybę.

Źródło zdjęć oraz pełna galeria pod tym linkiem.

Inaczej niż w Trans Saharianie, podwyższenie dachu wydłużone jest na stałe. Nie ma przy tym problemu z długością, jako że to i tak ciągnik z silnikiem przed kabiną. Za to układ wnętrza jest bardzo podobny jak w dawnym Iveco. Z tyłu znajduje się część kuchenna, domowy klimatyzator, zaplecze sanitarne oraz nieco wolnej przestrzeni. Udało się też zmieścić prysznic z toaletą, dostępny po odchyleniu fotela kierowcy. Za to łóżko przeniesiono do góry, nad przednią szybę oraz osłonę silnika. Dzięki składanej konstrukcji, może ono liczyć aż 150 centymetrów, wystając w czasie snu także nad szoferkę.

Na koniec jeszcze dodam, że nie tylko kabina jest tutaj duża. Dongfeng Chenglong T7L otrzymał także spory silnik amerykańskiej marki Cummins, o pojemności 14 litrów. Jego moc maksymalna to 600 KM.

Kabina modelu T7L na filmie: