Kabina sypialna z łazienką, toaletą, a nawet kuchnią – aerodynamiczna wizja polskiego projektanta

Jak radykalnie poprawić aerodynamikę ciężarówek, zachować rozsądne wymiary kabin, a przy tym znacząco zwiększyć komfort życia kierowców? Już sześć lat temu odpowiedzi na to pytanie szukał Czytelnik Wojciech Karolczak, będący z wykształcenia projektantem. W 2012 roku przygotował on pracę dyplomową, zawierającą projekt o nazwie „DAF YF”. To właśnie on przedstawiony jest na grafikach, które dołączone są do tekstu.

Prototypowa ciężarówka Wojciecha mieściła nie tylko miejsce pracy oraz sypialnię, ale także łazienkę z toaletą oraz kącik kuchenny. Dzięki temu kierowca miałby dostęp do dobrych warunków sanitarnych niezależnie od miejsca postoju. Wzdłużne umieszczenie łóżek miałoby też wpływ na wolną przestrzeń – sama sypialnia musiałaby bowiem liczyć około 2 metrów długości. To mniej więcej tyle, co w topowych wersjach ciężarówek amerykańskich i niecałe półtora metra więcej niż w obecnych ciężarówkach europejskich.

Unii Europejskiej spodobałby się natomiast wysunięty przód. Dobrze wpisałby się on w nowe wymagania (opisywane tutaj), nakazujące wydłużenie dolnych partii kabin, umieszczając tam strefy kontrolowanego zgniotu.

Więcej projektów Wojciecha znajdziecie tutaj.