Kabina Super Space Cab skończyła 25 lat – czy po ćwierć wieku potrzebny jest już następca?

Więcej o pierwszych Super Space Cabach przeczytacie poniżej:

DAF 95.500 z silnikiem Cumminsa – “biały kruk”, który miał szybko dogonić konkurencję

Wrażenia z jazdy DAF-em 95.500 Super Space Cab, z 14-litrowym silnikiem Cumminsa

Super Space Cab pozostaje jedną z ulubionych kabin kierowców ciężarówek. Pomimo upływu lat oraz licznych premier ze strony konkurencji, dafowskie nadwozie nadal wyróżnia się bardzo dużą ilością przestrzeni. Tymczasem okazuje się, że ta wyjątkowo przestronna kabina obchodzi właśnie ćwierćwiekowy jubileusz.

Mija dokładnie 25 lat od zaprezentowania pierwszego DAF-a z kabiną typu Super Space Cab. Był to wówczas model 95, produkowany od 1987 roku i początkowo dostępny z dwiema niższymi sypialniami. Był to Comfort Cab z całkowicie płaskim dachem lub Space Cab, w którym dach wyposażono w średniej wielkości podwyższenie.

Tymczasem Super Space Cab miał być po prostu super wysoki, otrzymując maksymalny możliwe podwyższenie dachu. Co więcej, jego kabina została też wydłużona, w stosunku do reszty 95-tek mając o 20 centymetrów dłuższą sypialnie. Znacznie zwiększyło to przestrzeń na łóżko, a także powiększyło dolne schowki.

Co ciekawe, wersja Super Space Cab wyróżniała się długością aż do końca produkcji modelu 95, czyli do 1997 roku. Dopiero wraz z nadejściem modelu 95XF również warianty Space Cab oraz Comfort Cab zostały wydłużone o 20 centymetrów. Co więcej, miejsce tego przedłużenia można zobaczyć do dzisiaj, na boku najnowszych XF-ów.

Skoro już jednak mamy to 25-lecie, rodzi się pytanie o przyszłość opisywanej kabiny. Czy naprawdę jest ona tak udana, że pomimo upływu ćwierćwiecza nadal nie potrzebuje następcy? Jeszcze niedawno przedstawiciele DAF-a na każdym kroku się z tym zgadzali. Niedawno „wypłynęły” jednak zdjęcia, które zapowiadają prace nad nowym nadwoziem.

O tym zupełnie nowym nadwoziu możecie przeczytać tutaj. Tymczasem poniżej zamieszczam historyczny film, opublikowany na 25-lecie przez jakże świetny youtubowy kanał Anjelojetta. Składa się na niego oficjalna prezentacja pierwszego Super Space Caba w telewizji Polsat, a także prywatne nagranie z lokalnej prezentacji w Gdańsku.