Już trzeci amerykański stan chce zakazać kontroli tachografów – nawet FBI miałoby częściowo związane ręce

W nawiązaniu do tekstu:

Zakaz kontrolowania tachografów – dwa amerykańskie stany właśnie wprowadzają takie przepisy

Już trzeci amerykański stan postanowił zwolnić kierowców ciężarówek z pilnowania się czasu pracy. Po Wyoming oraz Tennessee, teraz podobną propozycję wystosowano w Missouri.

Missouri chce zakazać policjantom oraz jakimkolwiek innym stanowym funkcjonariuszom kontrolowania tachografów (w USA znanych jako ELD i obowiązkowych od grudnia 2017 roku). Czas pracy można by więc przekraczać bez najmniejszej obawy o konsekwencje. Co więcej, zakaz tych kontroli obowiązywałby niezależnie od sytuacji. Zapisy czasu pracy nie miałyby więc znaczenia tak samo przy rutynowej kontroli, jak i przy wypadku.

Jedynym wyjątkiem byłoby wkroczenie do sprawy władz federalnych, jak FBI, czy wyspecjalizowane w narkotykach DEA. Żeby jednak skontrolować tachograf ciężarówki na terenie Missouri, FBI lub DEA musiałoby zdobyć nakaz przeszukania. Zresztą, żeby FBI lub DEA zainteresowało się czasem pracy jakiegoś kierowcy ciężarówki, musiałby on popełnić naprawdę ciężkie przestępstwo.

Czy jednak nowe przepisy wejdą w Missouri w życie? Jest to bardzo prawdopodobne, jako że opisywana propozycja ma spore poparcie. Co też ważne, Missouri bezpośrednio graniczy z Tennessee. Jeśli więc zakaz kontroli zostanie wprowadzony w obu tych stanach, przewozy między nimi będą odbywały się bez norm czasu pracy.