Już od tego poniedziałku punkty karne oraz całą swoich historię mandatów sprawdzisz przez internet

policja_kontrola_ciezarowki

Po latach obietnic oraz opóźnień, system sprawdzania punktów karnych przez internet w końcu może wystartować. Nowa funkcjonalność portalu Obywatel.gov.pl zacznie być dostępna w najbliższych poniedziałek, 24 kwietnia. Cała usługa będzie oczywiście darmowa.

Jak już wcześniej zapowiadałem, każdy polski kierowca będzie mógł sprawdzić historię swoich mandatów, wraz z datą ich nałożenia oraz ilością towarzyszących temu punktów karnych. Pozwoli to więc na wyliczenie kiedy dana ilość punktów zostanie z naszego konta usunięta. Trzeba jednak zaznaczyć, że aż do czerwca 2018 roku z systemu będą mogły korzystać tylko te osoby, które nie przekroczyły granicy 24 punktów. Pozostali, którzy stracili już uprawnienia za nadmiar wykroczeń, muszę jeszcze poczekać na nowy system CEPiK, pozyskujący informacje także z sądów.

Przypominam też, że skorzystania z nowej usługi konieczne jest wyrobienie „Profilu Zaufanego ePUAP”. Jest to rodzaj internetowego konta, które pozwala między innymi na załatwianie spraw w wirtualnych urzędach. Jak natomiast taki Profil Zaufany ePUAP wyrobić? Możemy to zrobić albo za pośrednictwem naszego banku (choć nie wszystkie banki taką usługę przewidują), albo przez rejestrację w państwowym systemie, a następnie potwierdzenie swoich danych w zupełnie dowolnym, najbliższym urzędzie.