Już rok i 70 tysięcy Hyundaiem Xcient – Gebrüder Weiss chce kolejnych egzemplarzy

Szwajcarscy przewoźnicy już od ponad roku korzystają z wodorowych ciężarówek marki Hyundai. Pojawiają się przy tym pierwsze podsumowania oraz zapowiedzi kolejnych zakupów.

Jednym z takich użytkowników jest austriacka firma transportowa Gebrüder Weiss. Jej szwajcarski oddział użytkuje Hyundaia Xcient Fuel Cell od roku i właśnie przekroczył nim 70 tys. kilometrów przebiegu. Dystans ten pokonano w transporcie lokalnym, na krótkich trasach, więc może to oznaczać stosunkowo intensywną eksploatację. Ciężarówka pracuje tez na co dzień z dwuosiową przyczepą, tworząc 36-tonowy zestaw.

Baza wodorowego Hyundaia znajduje się w małej miejscowości Altenrhein, tuż przy granicy z Niemcami oraz Austrią. Jest to też o tyle istotne, że właśnie we wschodniej części kraju Szwajcarzy przygotowali pierwsze stacje tankowania wodoru.

Jeśli chodzi o serwisowanie, to dotychczas ciężarówka miała wymagać tylko jednej wizyty w warsztacie, w celu przeprowadzenia technicznej kontroli. Hyundai przygotował się w Szwajcarii na takie sytuacje między innymi poprzez współpracę z Iveco. Ponadto firma Gebrüder Weiss podaje, że rzeczywiste zużycie wodoru utrzymało się w granicach zapowiadanych przez producenta. Osiągnięcie deklarowanego zasięgu 600 kilometrów okazało się więc możliwe. A poza tym wyliczono, że rok eksploatacji Hyundaia oszczędził środowisku naturalnemu około 80 ton CO2. Można to przeliczyć na niespalenie 30 tys. litrów oleju napędowego.

W związku z powyższym, Gebrüder Weiss przygotowuje już plan wdrożenia tego typu ciężarówek do pracy w Austrii oraz w południowych Niemczech. Firma chce przy tym skorzystać z państwowych dopłat, dzięki którym zakup „wodorowca” nie będzie aż tak przerażająco drogi.

A jak to wszystko działa w praktyce? Za kabiną znajduje się zestaw zbiorników z wodorem. Paliwo to trafia do specjalnych ogniw, które przekształcają wodór w energię elektryczną. Powstały w ten sposób prąd napędza 476-konny silnik elektryczny, po czym napęd trafia na tylną oś pojazdu. Jeśli natomiast chodzi o warunki pracy kierowcy, to polecam artykuł o wyposażeniu tej ciężarówki oraz wyglądzie jej wnętrza.