rekrutuj 40ton665
Opublikowane 9 Listopad, 2017

Już od poniedziałku: nowe zasady przeglądów technicznych i Straż Graniczna zatrzymując dowody

zaniedbane_ciezarowki_dziad_trans_03

Już tylko dni dzielą nas od wejścia w życie nowych przepisów. Już od 13 listopada, a więc od najbliższego poniedziałku, badania techniczne samochodów będą płatne z góry. Inna będzie także procedura w przypadku negatywnego wyniku.

Jeśli zapłacimy już usługę, nasz samochód zostanie sprawdzony, a diagnosta odmówi przybicia pieczątki, będziemy mieli 14 dni na wykonanie ponownego badania. Będzie ono znacznie tańsze, kosztując od 13 do 36  złotych i dotycząc tylko tych elementów, które wcześniej były niesprawne lub niezgodne z przepisami. Co jednak ważne, będziemy musieli pojechać na tę samą stację, która wcześniej nas “oblała”. Gdyby bowiem wybrać inną placówkę, ponownie trzeba by zapłacić pełną kwotę i przejść pełne badanie.

Kolejna nowość to fakt, że informacje o usterkach, przez które samochód nie przeszedł badania, będą trafiły do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jeśli więc jedna stacja wcześniej nie przyzna nam badania, inna placówka będzie miała w to wgląd. W efekcie raczej na pewno usłyszymy tam taką samą decyzję. Dodam też, że jedyny wyjątek od płacenia z góry będzie dotyczył firm – jeśli stacja kontroli się na to zgodzi, przedsiębiorca mógł otrzymać fakturę z odroczoną płatnością. Niemniej fakturę trzeba będzie wystawić niezależnie od wyniku badania.

Użytkowników ciężarówek może też zainteresować fakt, że od 13 listopada nowe uprawnienia zyska Straż Graniczna. Jej funkcjonariusze będą mogli zatrzymać dowód rejestracyjny, jeśli tylko uznają, że pojazd nie spełnia norm lub jest niesprawny.

Zdjęcie pochodzi z poniższego tekstu:

Jak bardzo można zaniedbać ciężarówkę, czyli z czym spotkasz się handlując na co dzień samochodami

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 10 komentarzy

 1. Użytkownik* napisał(a):

  Straż graniczna i zatrzymywanie dowodów kolejny bzdurny przepis w naszym kraju. Uprawnienia otrzymuje służba która jest powołana do innych celów. Czekam tylko na komunikat ze proboszcz może kontrolować pojazdy i zatrzymywać dowody ( przy obecnej władzy to naprawdę możliwe )

 2. zzx napisał(a):

  a SG odpowiednią wiedzę posiada czy tylko ma uprawnienia?

  • Ajsik napisał(a):

   Nowe uprawnienia dlantej sluzby sa ponoc po to, aby zabierac dowody rejestracyne przemytnikom za schowki i inne bajery w pojazdach. Do tej pory musieli specjalnie po to wzywac policję.
   Jestem sceptyczny do tych słów, takze zobaczymy w praniu jak to wygladac bedzie. Rowniez jestem zdania, ze wiedza i uprawnienia powinnyvisc w parze ze sobą.

 3. David napisał(a):

  I bardzo dobrze, SG juz dawno powinna zabierać dowody. Łapali Janusza transportu, widać że auto szrot na łysych oponach i nic nie mogli zrobić.

 4. instruktor napisał(a):

  Mój kolega – Listonosz – już nie może się doczekać, kiedy będzie mógł zatrzymywać dowody rejestracyjne. 🙂

 5. Daniel napisał(a):

  Nie ma co panikowac, nic kompletnie się nie zmieni, ci którzy mieli znajomości lub mieli się na kogo powołać i tak dostaną przegląd ci co mieli problemy bo byli kompletnie obcy dla diagnosty dalej będą mieli problem z przeglądem, po za tym jest internet i szybko się rozejdzie Fama na które stacje nie jeździć bo diagnosty nadgorliwy, zyskają polecane stacje diagnostyczne, po za tym diagnosci w wiekszosci niestety za wiele nie zarabiają, nie stać ich na nowe auta i czy przeznaczanie połowy pensji na utrzymanie auta w idealnym stanie, więc łatwo im zrozumieć przeciętnego Kowalskiego dlaczego jego auto nie jest idealne. Żadne przepisy nie zmusza ludzi na wydawanie pieniędzmi których poprostu nie mają. Oczywiście jestem przeciwny aby po drogach poruszały się pojazdy na lysych oponach, z nie sprawnym układem chamulcowym czy kierowniczym. Ale dopóki ludzi nie będzie stać większych efektów bym się nie spodziewał.

 6. Diagnosta napisał(a):

  KOLEDZY:
  -Straż graniczna bedzie zabierac dowody tylko w razie braku aktualnego badania lub niesprawnego oswietlenia, bo ciężko bedzie im cos poza tym sprawdzic
  -Co do przymykania oczu? Za poswiadczenie nieprawdy grozi do 8lat + utrata uprawnien na 5lat… Srednio to widze, ze ktos przymknie komus oko jak ma zaniedbane auto.
  -Dzis nie jeden klient przyjezdza, z świecącym ABS, AIRBAG czy brakiem “recznego” lub, że ktos ma daleko w d…sprawdzic oświetlenie pojazdu przed badaniem…
  U MNIE NA STACJI 8% TO WYNIKI NEGATYWNE, SREDNIA DLA KRAJU 2% I POMIJAM, ZE CZESCI KLIENTOM NIE DAJEMY NEGATYWA, TYLKO WJEŻDŻA NA WARSZTAT

 7. Jestem jak najbardziej za. Szczególnie powinni zacząć się bać Ci co przewożą nie tylko siebie w samochodzie przez granicę.

 8. 13*60 napisał(a):

  Od tego jest diagnosta aby sprawdzil czy mam sprawne auto i opony w dobrym stanie a nie dziady drutem katalizatory powiązuja albo wgrywaja programy do symulacji spalin.Skonczy sie i lazdy bedzie polnowal swojego miejsca w szeregu!!

 9. Martinez napisał(a):

  Tylko czekać i patrzeć, kiedy pleban z wikarym dostaną uprawnienia do kontroli. Czy aby woda w zbiorniczku z płynem do spryskiwaczy poświęcona…

Odpowiedz