rekrutuj 40ton665
Opublikowane 5 Styczeń, 2018

Trzy polskie miasta chcą wprowadzić opłaty za wjazd do centrum – nadchodzi czas prądu i CNG?

ursus_elvi_kabina_lublina_1

Powyżej: elektryczny Ursus na bazie Lublina, opisywany tutaj

Rząd ma projekt nowej drogowej ustawy. Ma ona pozwolić lokalnym władzom na wprowadzanie w miastach stref ekologicznych. Darmowy wjazd miałyby do nich wyłącznie samochody zasilane paliwami alternatywnymi, jak prąd, czy gaz ziemny. Właściciele zwykłych diesli lub aut benzynowych musieli by zaś płacić, jednorazowo nawet 30 złotych!

Pierwsze miasta zapowiedziały, że chętnie skorzystają z nowych przepisów. Mowa tutaj oczywiście o Krakowie, a także o Warszawie i Poznaniu. W ten sposób chce się walczyć ze smogiem, a przy okazji rozwiązać problem korków oraz braku miejsc parkingowych.

Pozostanie pytanie jaki będzie miało to wpływ na przejazdy zaopatrzeniowe. Jak na razie nie mówi się o jakimś specjalnym wyjątku dla samochodów dostawczych oraz ciężarówek. Z jednej strony miasta mogłyby go nie wprowadzić, jako że na rynku są już dostępne samochody użytkowe na prąd. Z drugiej strony, koszty takich opłat także przy zaopatrzeniu byłyby ogromne…

Poniżej: całkowicie elektryczne Fuso eCanter, którym miałem ostatnio okazję jeździć po Berlinie. Tekst na ten temat znajdziecie tutaj.

fuso_ecanter_test_40ton_11

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 8 komentarzy

 1. fikus72 napisał(a):

  To że projekt – czy ustawa- ma umożliwić nie oznacza że Miasto ma zakazać ! Podobne dyskusje odbywały się w troszkę innej sprawie a mianowicie możliwości wprowadzenia zakazu uzywania silników spalinowych na danych akwenach wodnych. Silniki elektryczne, łodzie żaglowe czy wiosłowe spokojnie tam się odnalazły a akweny na tym nie straciły a nawet zyskały.
  Rady Miejskie nie są idiotami i nie odetną kazdego Centrum Miasta od zaopatrzenia – bo stracą np. najemców lokali użytkowych czyli dochód do Miasta.

  Intencja jak najbardziej słuszna pod warunkiem wybudowania odpowiedniej infrastruktury około miejskiej i skomunikowania Centrum Miast.

 2. kierowca napisał(a):

  W Polsce jedno co dobrze wychodzi,to wprowadzanie opłat!

 3. Marco napisał(a):

  Polska logika korki i brak parkingów?
  Zamiast zbudować drogi ..parkingi wprowadzamy zakaz wjazdu do miasta.
  Masz kasę to jak zapłacisz to wjedziesz
  Ehh ile stacji ładowania jest w tych 3 miastach? Ile aut jeździ Electric? Żadnych super dopłat i upustów ale Eko bądźmy

 4. Arek napisał(a):

  Trzeci swiat i tyle …kazdy z nas placi podatek drogowy w cenie paliwa to jakim walem mam placic za cos co i tak place…jawne ograniczanie swobod obywatelskich

 5. pizza napisał(a):

  @fikus72: Niestety warszawscy włodarze raczej są idiotami. Z reprezentacyjnych ulic które są przebudowywane by zwrócić je pieszym w oczach znikają najemcy. W efekcie na Świętokrzyskiej masz głównie banki z ewentualną przerwą na McDonald’s czy dyskont oraz pustostany. Zwężenie ulic, likwidacja miejsc parkingowych, brak priorytetów dla komunikacji miejskiej powoduje że samochodami i tak wszyscy wjeżdżają, autobusy stoją w korkach a czynsze są ustawiane tak by wywoływany mały sąsiedzki biznes przyjazny lokalnej społeczności nie ma prawa przetrwać. Dzięki temu jeżeli między bankami masz gastronomię to jest ona absurdalnie droga, małego sklepu nie uświadczysz, a dostawy do tych którzy się ostali stoją w korku razem z autobusami wzdłuż pustych chodników i dróg dla rowerów razem z autobusami.

  Jeżeli o mnie chodzi: mam na tyle rzadko coś do załatwienia w centrum, że nawet jak wprowadzą maksymalną stawkę, to przy moich potrzebach i ustawianiu podróży na załatwianie spraw tak by poświęcić na wszystko kilka godzin jednego dnia, a nie po pół godziny każdego w tygodniu jestem w stanie ją zapłacić. Za to exodus ze śródmieścia będzie w najlepsze trwał nadal, aktywiści miejscy będą lamentować a korki będą jak były… I dużo więcej aut elektrycznych nie będzie, krezusi dla możliwości bezpłatnego wjazdu do centrum swoich dużych benzynówek na LPG nie przerobią, tylko będą płacili, bo dla nich to i tak wciąż będą drobne. Chyba że wreszcie wyniosą się z firmami gdzie indziej i bedą mieli to wszystko w poważaniu…

 6. Kamil napisał(a):

  Walka ze smogiem? Samochody w znikomej części mają wpływ na smog, nie więcej niż 5%

 7. Endi napisał(a):

  Proponuję niepalić byle czym w piecach kupić ekogroszek wrzucič na plecy i biegać w oku budynku aż się zrobi wam ciepło potem zmiana i następny i smogu nie będzie a i papierosöw niepalić bo smog powstaje

Odpowiedz