Już 36 proc. ciężarówek spełnia normę Euro 6, a do tego Polacy nie przestają rządzić na niemieckich drogach

man_sped_parnter_tgx_euro6_2

BAG opublikowało kolejne statystyki wyciągnięte z systemu niemieckich opłat drogowych dla ciężarówek, rozdzielając pojazdy według między innymi narodowości oraz norm emisji spalin. Kiedy natomiast spojrzy się na wszystkie te liczby, pochodzące z listopada 2015 roku, szybko można wyciągnąć dwa interesujące wnioski.

Po pierwsze, ciężarówki Euro 6 stanowiły w listopadzie już 36 proc. całego ciężarowego ruchu na objętych mytem drogach. Dla porównania, Euro 5 było 44 proc., a EEV 12. proc., co zaś oznacza, że po zaledwie dwóch latach od pierwszych premier Euro 6 na dobre zadomowiło się na europejskich drogach, a z określeniami typu „nowy XF”, czy też „nowy TGX” naprawdę powinienem dać sobie spokój 😉 Choć jednocześnie muszę też zaznaczyć, że pod względem tych nowoczesnych ciężarówek Polacy wcale nie brylują. Nie znaleźliśmy się bowiem na liście państw z najbardziej ekologicznymi pojazdami, w przeciwieństwie do Austriaków, Słowaków, Węgrów, Czechów i Słoweńców.

Kolejna sprawa to natomiast nasz kraj w statystykach kilometrów. Mogę bowiem stwierdzić, że MiLoG MiLoGiem, a Polacy jak w Niemczech dominowali, tak dominują. W listopadzie Polacy wykonali tam ponad 2,1 miliona przejazdów, ustępując pod tym względem tylko lokalnym przewoźnikom i zostawiając trzecich Holendrów daleko w tyle (957 tys.). Jednocześnie Polska odnotowała bardzo dużych wzrost ilości przejechanych kilometrów w zakresie „rok do roku”, jako że w listopadzie 2015 przejechaliśmy ich w Niemczech o 21,8 proc. więcej niż w listopadzie 2014. Wyższy wzrost mieli tylko Rumuni (22,9 proc.) oraz dopiero co przyjęci do Unii Europejskiej Chorwaci (28,9 proc.).