Już 10 000 dużych silników Iveco na gaz ziemny – Cursor 13 NG świętuje jubileusz

W nawiązaniu do tekstu:

Iveco sprzedało więcej ciężarówek na LNG niż diesli – symboliczny wynik z Polski

13-litrowy silnik na gaz ziemny był w gamie Iveco przełomową nowością. To właśnie ta jednostka uczyniła gazowe Stralisy pełnowartościowym sprzętem do transportu dalekobieżnego. Bo trzeba tutaj uczciwie przyznać, że wcześniejszą wersją, 9-litrową o mocy do 400 KM, pełnowymiarowe zestawy dało się obsługiwać raczej teoretycznie.

Cursor 13 NG, bo tak nazywa się ta jednostka, został oficjalny zaprezentowany w październiku 2017 roku. Pod koniec ubiegłego tygodnia ogłoszono zaś wyprodukowanie 10-tysięcznego egzemplarza. Jubileuszowa jednostka powstała w zakładach produkcyjnych Fiat Powertrain Technologies Industrial, które wbrew pozorom nie znajdują się we Włoszech, lecz we francuskiej miejscowości Bourbon-Lancy.

Wyprodukowanie 10 000 egzemplarzy w ciągu niecałych trzech lat doskonale świadczy o wzroście popularności gazowych ciężarówek. Doskonale wpisuje się to też w statystyki sprzedaży marki Iveco. W Polsce doszło już bowiem do sytuacji, w której nowy model S-Way częściej dostarczany jest z silnikiem gazowym (właśnie Cursor 13 NG) niż z jakąkolwiek jednostką na olej napędowy (Cursor 11 lub Cursor 13).

Pod względem osiągów Cursor 13 NG oferuje 460 KM mocy maksymalnej oraz 2000 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Jednostka może być zasilana gazem LNG lub CNG, a w tym pierwszym wariancie zaoferuje nawet 1600 kilometrów zasięgu. Silnik posiada układ zapłonowy ze świecami niczym samochody benzynowe, a także po dwa niewielkie wtryski na cylinder.

Mogą występować przejściowe problemy z dostępem do komentarzy na urządzeniach mobilnych oraz podczas korzystania z przeglądarki Firefox. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu.