OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 22 Październik, 2018

Jesteś kierowcą ciężarówki w Niemczech? Możesz dostać karę za dziesiątki tras bez prawa jazdy

Ta historia może być przestrogą dla wielu Polaków pracujących w Niemczech jako kierowcy. Właśnie jeden z naszych rodaków ma teraz odpowiedzieć za 186 przypadków jazdy bez ważnego prawa jazdy. Wszystko natomiast dlatego, że nie zdawał sobie sprawy z niemieckich obwarowań prawnych.

35-letni Polak został zatrzymany w poniedziałek, 8 października. Jechał on samochodem ciężarowym po trasie B213, dysponując przy tym polskim prawem jazdy. Teoretycznie przepisy pozwalały na takie zachowanie, gdyż polskie prawo jazdy uznawane jest w całej Unii Europejskiej. Problem jednak w tym, że kierowca był “rezydentem podatkowym” Niemiec, od ponad pół roku mając tam swoje stałe miejsce pobytu.

Dla takich osób obowiązują specjalne przepisy dotyczące ważności prawa jazdy. Jeśli mamy zagraniczny dokument zawodowej kategorii – C1, C, C+E, D, D1 lub D+E – Niemcy będą uznawali jego ważność przez 5 lat od dnia wydania. Do tego dochodzi też 6-miesięczny okres przejściowy, umożliwiający wyrobienie nowych uprawnień.

Co to oznacza w praktyce? Wyobraźmy sobie, że mamy stare prawo jazdy kat. C, wystawione w Polsce na okres dłuższy, niż 5 lat. Dopóki mieszkalibyśmy w naszym kraju, dokument ten byłby jak najbardziej ważny. Jeśli jednak przeprowadzimy się do Niemiec, jego ważność automatycznie zostanie ograniczona do 5 lat. Niemcy po prostu odliczą 5 lat od dnia wystawienia dokumentu i tym samym będą mieli nową datę ważności. Do tego może też dojść wspomniane 6 miesięcy okresu przejściowego, by umożliwić wyrobienie nowego dokumentu po przeprowadzce.

I właśnie taki scenariusz spotkał kierowcę zatrzymanego 8 października. Miał on stare prawo jazdy z Polski, wystawione na okres dłuższy niż 5 lat i teoretycznie nadal ważne. Mężczyzna miał jednak stałe miejsce pobytu na terenie Niemiec, spędził tam powyżej pół roku i tym samym podlegał powyższym ograniczeniom.

Przy drogowej kontroli wyliczono, że minęło zarówno 5 lat od daty wystawienia dokumentu, jak i 6 miesięcy okresu przejściowego. Tym samym prawo jazdy 35-latka okazało się pozbawione ważności. Co więcej, Niemcy prześledzili jego pracę, korzystając z karty do tachografu. Stwierdzili przy tym, że kierowca powinien odpowiedzieć za 186 przejazdów wykonanych bez uprawnień.

Teraz zarówno kierowca, jak i jego pracodawca, mają ponieść odpowiedzialność karną. Polak zostanie ukarany za jazdę bez uprawnień, natomiast firma transportowa poniesie karę za umożliwienie tego procederu.

By uniknąć takich historii w przyszłości, niemiecka policja wydała apel do obcokrajowców. Prosi się o sprawdzenie ważności uprawnień i dostosowanie do lokalnych wymagań. Przygotowano nawet ulotkę informacyjną, która dokładnie wyjaśnia przepisy. Jest ona dostępna w języku niemieckim, pod tym linkiem.

Źródło informacji: Nordwest Zeitung

Ten wpis ma 17 komentarzy

 1. harnas napisał(a):

  To on miał prawo jazdy wydane na okres dłuższy niż 5 lat? Wszystkie te prawka kierowcy winni byli wymienić. Czyli miał nie ważne nawet w Polsce na to wychodzi bo nie miał kodu 95, tak?
  Z tym 6 miesięcznym okresem przejsciowym to jest w całej unii czy tylko Niemcy to sobie zażądały.

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Istnieje szereg przypadków, w których można prowadzić samochód ciężarowy bez kodu 95. Kierowca z tekstu mógł być w takiej sytuacji.

 2. Sebol napisał(a):

  Kazdy kierowca zawodowy w polsce ma wazne prawojazdy przez 5lat tyle jest wazne code95 badania lekarskie psychotesty.Dlatego jakim cudem ten kierowca mial wazne wiecej niz 5lat

 3. 13*60 napisał(a):

  I bardzo dobrze – tępić dziadostwo !

 4. Kaziu napisał(a):

  Ja też mam CE bez kodu 95 bezterminowe, moge prowadzic pojazdy zabytkowe, pojazdy z miejsca zakupu do bazy, mogę prowadzić ciężarówki gdy moja główna pracą nie jest prowadzanie pojazdu (np dzwig samojezdny)

 5. Rycho napisał(a):

  Ale gostek pracował jako kierowca, wiec kod 95 powinien mieć. Są ogólno europejskie przepisy, które mówią że powinno się miec prawo jazdy kraju, w którym się mieszka. I nie wiem czy się tego niemiaszki nie czepiły. Nie byłoby to dobre info dla polskich kiero w D.

 6. JebauPiSty napisał(a):

  Potem dziwota ze ludzie maja kierowcow za pustakow. Byl rezydentem podatkowym niemiec,mieszkasz na terenie niemiec,masz miec prawko niemieckie,musisz zrobic prufung,czyli zaplacic 1000€ sprawdza czy umiesz jezdzic i dostaniesz niemieckie uprawnienia. Dostal zarzuty bo okres przejsciowy 6mscy minal i jego wazne prawko bylo nie wazne.

 7. Owcy napisał(a):

  Co ty gadasz jakie 1000 Euro jaki egzamin. Jak masz prawko z kodem 95 idiesz i wymieniasz. Później jak się kwalifikacje kończą robisz module niemieckie i dalej masz pięć lat ważne uprawnienia.

 8. Marcin - kierowca napisał(a):

  To teraz zagadka:
  Na jednej z dróg jest zakaz ruchu pieszych. Nieuważny przechodzień złamał zakaz i idąc w kierunku na północ, wszedł na drogę mimo zakazu. Postawił 100 kroków, po czym zorientował się, że popełnił gafę, zawrócił i po wykonaniu 86 kroków w kierunku na południe został zatrzymany. Ile razy spacerowicz złamał zakaz ????

  • Ue napisał(a):

   Ciekawe jak policzyli te 186 tras… Czy po każdym zatrzymaniu np na przerwę,vzapadunek, rozładunek liczyli nową trasę czy może że po wjechaniu na drogę o innym numerze czy moze każy obrót koła to jedna trasa…

 9. PPG napisał(a):

  To po co ta cała Unia Europejska, skoro tyle zachodu trzeba żeby prawka wymieniać. Rozumiem sytuacje kiedy nie ma kodu 95, stare prawko i nieaktualne, ale jak się ma normalne prawko z logo UE, z kodem 95 i max na 5 lat to powinni takie akceptować, nawet jak się gdzieś tam wynajmuje mieszkanie itp.

 10. Driver napisał(a):

  Ta cała Unia Europejska to na dzień dzisiejszy JEDNOLITY OBSZAR CELNY plus Strefa Schengen a nie JEDNOLITY kraj jest 27 państw i każde ma swoje przepisy wyjeżdżając na dane terytorium zobowiązani jesteśmy do jego przestrzegania a a bycie rezydentem rodzi nowe obowiązki nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania

 11. Daniel napisał(a):

  Dzien dobry to jest jakies nieporozumienie obywatel z poza uni musi wymienic prawo jazdy po 6 miesiacach pobytu w d po drugie jak wytlumaczyc prace kierowcy w systemie ktory placi podatki w d prosze o sprostowanie tego artykulu i zaznajomie sie z przepisami unijnymi w szczegolnosci dyrektywami artykul spowodowal zamet w glowach poz daniel

 12. Marcin napisał(a):

  Czy znane są kary dla firmy i dla kierowcy za to wykroczenie?

 13. Happek napisał(a):

  Przecież wielu moich kolegów pracujących w Niemczech rozlicza się tam z podatku nie posiadając meldunku i mieszkając w Polsce. Więc też się maja tego obawiać? Wypada to chyba uściślić trochę.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.