Jednoosiowa naczepa na 33 europalety – nowy Berger z całkiem sporą ładownością

Austriacka firma Berger, słynąca z naczep o wyjątkowo lekkiej konstrukcji, pokazała na początku maja nietypową nowość. Jest to niemal pełnowymiarowa naczepa na tylko jednej osi, stworzona między innymi z myślą o przewozie przesyłek z handlu internetowego.

Berger Ecobox jest zaledwie kilka centymetrów krótszy od konwencjonalnej naczepy. Jego długość to dokładnie 13,54 metra, a wewnątrz nadal mieszczą się 33 europalety. Co jednak zupełnie niespotykane, tak długa naczepa stoi na tylko jednej osi, wyposażonej w podwójne ogumienie. Jest to oś marki SAF, technicznie dopuszczającą 12-tonowe obciążenie. Poza tym cała konstrukcja została maksymalnie odchudzona, jak przystało na markę Berger.

Z uwagi na swoje potencjalne przeznaczenie, naczepa Ecobox ma zabudowę ze sztywnymi ścianami, wykonanymi w technologii FerroFoam. Handel internetowy preferuje takie nadwozia, z uwagi na lepsze zabezpieczenie towaru. A mimo to masa własna naczepy wynosi zaledwie 4840 kilogramów. Uwzględniając wspomnianą wytrzymałość osi, a także maksymalnie 12-tonowy nacisk na siodło, przekłada się to na ponad 19 ton teoretycznej ładowności.

W praktyce oczywiście trzeba będzie odjąć od tego kilka ton, by dostosować pojazd do prawnego limitu DMC, a także do dopuszczalnych nacisków osi. Niemniej nawet i w takim przypadku, przy uwzględnieniu 28-tonowego DMC trzyosiowego zestawu, około 8 ton masy własnej ciągnika siodłowego i 4,8 tony masy własnej naczepy, powinno pozostać 15 ton ładowności. Do transportu przesyłek raczej wystarczy.

Mogą występować przejściowe problemy z dostępem do komentarzy na urządzeniach mobilnych oraz podczas korzystania z przeglądarki Firefox. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu.