W jednej ciężarówce rozpadały się tarcze hamulcowe, w drugiej hamulec był częściowo odłączony

Zaniedbywanie stanu hamulców to niemalejący problem. W komunikatach ITD pojawiają się kolejne przykłady tego procederu, przybierając przy tym najróżniejsze formy. Poniżej możecie zapoznać się z dwoma takimi tekstami, opisującymi ostatnie kontrole na wielkopolskich drogach.

W pierwszym z przypadków występuje niesprawny ciągnik siodłowy. Jego tarcze hamulcowe rozpadały się ze zużycia, już dawno domagając się wymiany. Drugi przykład dotyczy natomiast niesprawnej naczepy, w której jeden z siłowników hamulca został zdemontowany.

Komunikat WITD Poznań:

Podczas kontroli stanu technicznego ciężarowego dafa, inspektorzy z Konina stwierdzili, że tarcze hamulcowe koła lewego i prawego pierwszej osi nienapędowej ciągnika samochodowego były w znacznym stopniu popękane i przerdzewiałe na całych ich powierzchniach.

Kierowca wykonywał międzynarodowy transport drogowy rzeczy z Polski do Estonii oraz Łotwy na rzecz przedsiębiorstwa z siedzibą na Litwie. Podczas kontroli 12 czerwca w Dąbrowicach na drodze krajowej numer 92 w kierunku na Warszawę, inspektorzy ustalili, że przedsiębiorstwo transportowe nie utrzymało pojazdu w stanie zapewniającym bezpieczeństwo i w stanie zdatności do ruchu drogowego.

Dalsza jazda z wykrytą usterką techniczną mogła spowodować poważną awarię i blokadę kół. Kierowca zasygnalizował inspektorom, że wielokrotnie zgłaszał przedsiębiorcy problem ze zużytymi tarczami hamulcowymi, jednak za każdym razem w odpowiedzi uzyskiwał informację o kontynuowaniu przewozów drogowych.

Komunikat GITD:

Ciężarówkę należącą do polskiego przewoźnika zatrzymano na odcinku drogi krajowej nr 92 w miejscowości Dąbrowice (powiat kolski). Zespołem pojazdów przewożono ładunek z Konina do Koła.

W trakcie kontroli stanu technicznego naczepy inspektorzy zauważyli dokonaną ingerencję w konstrukcję układu hamulcowego. Wymontowany został siłownik pneumatyczny hamulca przy prawym kole na trzeciej osi.Oprócz tego załoga patrolu ITD stwierdziła nadmierne zużycie bieżnika opon na drugiej osi po lewej stronie i na pierwszej osi z prawej strony.

Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny niesprawnej naczepy i zakazali jej dalszego użytkowania do momentu usunięcia stwierdzonych usterek. Wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej za dopuszczenie niesprawnego pojazdu do ruchu drogowego.